2p

A kelet-európai országokban csökkenőben vannak a bérkülönbségek Ausztriához képest, s a béreket tekintve Kína is kezd felzárkózni Európához, illetve az Egyesült Államokhoz.

Egy osztrák kutatóintézet, (Institut für Höhere Studien - IHS) megállapításai szerint "Budapest, Pozsony és Prága az egy főre jutó hazai össztermék tekintetében felzárkózott Bécs mögé, sőt Prága a következő években nagy valószínűséggel le is hagyhatja az osztrák fővárost". Az Eurostat adatai szerint az egy főre jutó GDP Prágában már 2004-ben 90 százaléka volt a bécsiének.

Nemrég az International Herald Tribune című gazdasági lap példákat is sorolt a cégek bérterheinek emelkedésére: az amerikai székhelyű Delphi autóalkatrész-gyár Csehországból Ukrajnába helyezte át termelésének egy részét, mivel a visegrádi országban az egy órára számított bérköltségek már meghaladják a hat dollárt, míg keleti szomszédunknál az adott ráta 1,6 dollár körül van.

A most közölt tanulmány készítői úgy vélik, hogy 10-20 éven belül Kínában is elolvadhat a bérelőny. Az adatok szerint ugyanis Ázsiában évente 7 százalékig terjedő mértékű a reálbér-emelkedés, míg az Európai Unióban az elmúlt években ez gyakorlatilag nulla volt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!