A konzervatív újságban megjelent összesítések szerint 1997-ben
18 384 euró volt a nők évi átlagos bruttó keresete Ausztriában, míg a férfiaké elérte a 36 216 eurót. Öt évvel később a nők átlagkeresete 20 360 euróra, a férfiaké pedig ennek majdnem kétszeresére, 39 329 euróra nőtt. A kereskedelemben a nők átlagkeresete csak a férfiak átlagkeresetének a 65 százalékával volt egyenlő 2003-ban, míg a vendéglátásban 81,8, a közigazgatásban 81,2, az oktatásban 72,5 a hitelintézeti és biztosítási ágazatban pedig 64,3 százalékával.
Nyugati szomszédainknál a nem önálló foglalkozású nők mintegy fele heti 35 óránál kevesebbet dolgozik, míg ugyanez az osztrák férfiaknak csak a 2,4 százalékára igaz. A dolgozó nők 37,7 százalékát részmunkaidőben foglalkoztatják, ami meghaladja a 2004 májusa előtti EU-átlagot. Az osztrák férfimunkaerőnek viszont csak az 5,5 százalékát foglalkoztatják részmunkaidőben, ami egy százalékkal alacsonyabb az uniós átlagnál.
Szakértők szerint hiba lenne olyan következtetést levonni, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás nagyobb aránya miatt keresnek kevesebbet az osztrák nők, mint a férfiak. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak körében ugyanis a nők átlagkeresete csak a férfiak átlagkeresetének a 62,2 százalékával egyenlő, míg a részmunkaidőben foglalkoztatottaknál a 78,9 százalékával. A férfiak még azokban az ágazatokban is többet keresnek, amelyekben döntően nők dolgoznak. A kereskedelemben foglalkoztatják a munkavállaló osztrák férfiak 7 százalékát, a nőknek pedig a 14 százalékát, az utóbbiak átlagkeresete mégis alig éri el a férfiak átlagkeresetének a 65 százalékát.
A statisztikák szerint - ha lassan is, de - folyamatosan növekszik azoknak az osztrák lányoknak a száma, akik a korábbi években kifejezetten "férfipályáknak" tekintett foglalkozások iránt érdeklődnek. Tíz évvel ezelőtt a műszaki tanulmányokat folytató diákok körében még csak 16,7 százalékos volt a szebbik nemhez tartozók aránya, tavaly viszont már 20,7 százalékos. A továbbtanulásnál pedig a nők már át is vették a vezető szerepet. Egy évtizeddel ezelőtt az osztrák egyetemeken és főiskolákon tanulók között 46,8 százalékos volt az arányuk, tavaly viszont már közel 52 százalékos.
Mint ahogy arról a Menedzsment Fórum is többször beszámolt, hazánkban sincsenek könnyű helyzetben a nők. Mind a foglalkoztatási mérleg, mind az átlagbérek tekintetében többet vihetnek haza férfi honfitársaink. A magyar átlagbérek közti különbség eléri a húsz százalékot, ami 5 százalékkal magasabb, mint az uniós átlag, s javuló tendenciának számít az 1997-es adatokhoz képest. A foglalkoztatási helyzet terén is a férfiak javára billen a mérleg: míg a férfiak 63,7 százalékának van állása, addig a magyar nőknél ez az arány alig emelkedik 50 százalék fölé.
MTI/Menedzsment Fórum
Jóval többet keresnek az osztrák férfiak a nőknél
Tetemes a különbség osztrák szomszédainknál az átlagbérek tekintetében - derült ki azokból a terjedelmes elemzésekből, amelyeket csütörtöki számában ismertetett a Die Presse című napilap