3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tetemes a különbség osztrák szomszédainknál az átlagbérek tekintetében - derült ki azokból a terjedelmes elemzésekből, amelyeket csütörtöki számában ismertetett a Die Presse című napilap

A konzervatív újságban megjelent összesítések szerint 1997-ben
18 384 euró volt a nők évi átlagos bruttó keresete Ausztriában, míg a férfiaké elérte a 36 216 eurót. Öt évvel később a nők átlagkeresete 20 360 euróra, a férfiaké pedig ennek majdnem kétszeresére, 39 329 euróra nőtt. A kereskedelemben a nők átlagkeresete csak a férfiak átlagkeresetének a 65 százalékával volt egyenlő 2003-ban, míg a vendéglátásban 81,8, a közigazgatásban 81,2, az oktatásban 72,5 a hitelintézeti és biztosítási ágazatban pedig 64,3 százalékával.

Nyugati szomszédainknál a nem önálló foglalkozású nők mintegy fele heti 35 óránál kevesebbet dolgozik, míg ugyanez az osztrák férfiaknak csak a 2,4 százalékára igaz. A dolgozó nők 37,7 százalékát részmunkaidőben foglalkoztatják, ami meghaladja a 2004 májusa előtti EU-átlagot. Az osztrák férfimunkaerőnek viszont csak az 5,5 százalékát foglalkoztatják részmunkaidőben, ami egy százalékkal alacsonyabb az uniós átlagnál.

Szakértők szerint hiba lenne olyan következtetést levonni, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás nagyobb aránya miatt keresnek kevesebbet az osztrák nők, mint a férfiak. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak körében ugyanis a nők átlagkeresete csak a férfiak átlagkeresetének a 62,2 százalékával egyenlő, míg a részmunkaidőben foglalkoztatottaknál a 78,9 százalékával. A férfiak még azokban az ágazatokban is többet keresnek, amelyekben döntően nők dolgoznak. A kereskedelemben foglalkoztatják a munkavállaló osztrák férfiak 7 százalékát, a nőknek pedig a 14 százalékát, az utóbbiak átlagkeresete mégis alig éri el a férfiak átlagkeresetének a 65 százalékát.

A statisztikák szerint - ha lassan is, de - folyamatosan növekszik azoknak az osztrák lányoknak a száma, akik a korábbi években kifejezetten "férfipályáknak" tekintett foglalkozások iránt érdeklődnek. Tíz évvel ezelőtt a műszaki tanulmányokat folytató diákok körében még csak 16,7 százalékos volt a szebbik nemhez tartozók aránya, tavaly viszont már 20,7 százalékos. A továbbtanulásnál pedig a nők már át is vették a vezető szerepet. Egy évtizeddel ezelőtt az osztrák egyetemeken és főiskolákon tanulók között 46,8 százalékos volt az arányuk, tavaly viszont már közel 52 százalékos.

Mint ahogy arról a Menedzsment Fórum is többször beszámolt, hazánkban sincsenek könnyű helyzetben a nők. Mind a foglalkoztatási mérleg, mind az átlagbérek tekintetében többet vihetnek haza férfi honfitársaink. A magyar átlagbérek közti különbség eléri a húsz százalékot, ami 5 százalékkal magasabb, mint az uniós átlag, s javuló tendenciának számít az 1997-es adatokhoz képest. A foglalkoztatási helyzet terén is a férfiak javára billen a mérleg: míg a férfiak 63,7 százalékának van állása, addig a magyar nőknél ez az arány alig emelkedik 50 százalék fölé.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!