A kutatások sikerét mutatja, hogy a blokkok földtani készlete világviszonylatban is nagy, az Akri-Bijeellé mintegy 2,5 milliárd hordó egyenértékű, aminek legalább 20-30 százaléka kitermelhető. Szakértők szerint már egy 50 millió hordós felfedezés is jó eredmény, Magyarországon pedig már egy egymilliós találat is kiváló. A Shaikan blokkban szintén kiemelkedően jó a találat, ott az Akri-Bijeelenél is nagyobb leletet sikerült bizonyítani.
A kutatás azonban sok pénzbe kerül, egy kút fúrása 20-40 millió dollárba. Az Akri-Bijeel blokkban 2012 harmadik negyedévéig 3 kutatófúrást végeznek, s további legalább hatot terveznek.
A Mol számára a Akri-Bijeel blokk nagyobb jelentőséggel bír, mert ebben nagyobb a tulajdonrésze, mint a Shaikanban, s az Akri-Bijeelben a magyar társaság irányítja a kutatást is.
A Mol a kilencvenes évek közepe óta vizsgálja a világ egyik legnagyobb szénhidrogén készletével rendelkező országgal a korábbi együttműködés megújításának lehetőségét, aminek keretében már napjainkban is végez sikeres kutatásokat a Kurdisztáni Régióban.
A Mol a régió kutatás-termelési lehetőségeinek elemzése után, illetve a Kurdisztáni Regionális Kormány Nemzeti Erőforrásügyi Minisztériumával folytatott hosszú tárgyalásokat követően 2007-ben döntött úgy, hogy két kutatási blokk megszerzésével belép az ország olaj-és gázkutatási piacára.
Az Akri-Bijeel blokk területe 889 négyzetkilométer, s mintegy 50 kilométerre északra helyezkedik el Erbiltől, a kurd régió fővárosától. A Mol 80 százalékos részesedéssel operátora a blokknak, azaz a magyar cég irányítja a kutatásokat, míg a Gulf Keystone Petroleum International Ltd.-nek 20 százalékos a részesedése.
A blokkban 2010 végén fejeződött be az első kutatófúrás, a Bijell-1 tesztelése. A kút tesztelésének utolsó szakaszában napi 3.743 hordó olajat és 99 hordó olaj-egyenértékű gázt adott. Az eredmények alapján a Mol 100 százalékos tulajdonú leányvállalata, a Kalegran Ltd., a blokk operátora, tájékoztatta az iraki kormányt, hogy találatot ért el.
Március végén megkezdték a Bekhme-1 kutatófúrás lemélyítését is, ami a második kutatófúrás a blokkban.
A másik blokk, a Shaikan területe 283 négyzetkilométer, s 60 kilométerre északkeletre helyezkedik el Erbiltől. A Mol itt 20 százalékos részesedéssel rendelkezik, partnerei a Gulf Keystone Petroleum International Ltd., mint operátor és a Texas Keystone Inc.
A blokkban a Shaikan-1 fúrás a tavaly novemberben bejelentett rétegvizsgálat alapján napi több mint 4.600 hordó olajat adott.
Az idén márciusban a Shaikan-2 fúrás is sikert hozott, napi több mint nyolcezer hordó olaj és napi 393 hordó egyenértékű gáz felhozatalával. A Mol feltételezi, hogy a termelési fázisban ennél magasabb ütem is elérhető. A harmadik kút, a Shaikan-3 napi 9.800 hordó olajat hoz.
A Mol ezen túlmenően két éve májusban 10 százalékos részesedést vásárolt a Pearl vállalatban, a Pearl Petroleum Company Limitedben az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett Crescent Petroleum-tól és a Dana Gas PJSC-től. Így a jelenlegi struktúrában a Mol és az osztrák OMV 10-10 százalékban, a Crescent Petroleum és a Dana Gas 40-40 százalékban tulajdonos a cégben.
A projektvállalat két nagy blokk kutatás-termelési és kereskedelmi jogával rendelkezik Irak Kurdisztáni Régiójában. A 299 négyzetkilométer területű Khor Mor blokkban a kutatási tevékenység mellett földgáz- és kondenzátum-termelés is folyik. Az 1.169 négyzetkilométeres Chemchemal blokkban pedig kutatási munkálatok folynak.
Az első kutat a Khor Mor mezőn az 1920-as évek végén mélyítették. A Dana Gas és a Crescent Petroleum által létrehozott konzorcium 2007. óta működik.
MTI