4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Irak északi területe nagy lehetőségeket rejt magában a Mol Nyrt. számára is: már több sikeres kutatófúrást végeztek a kurdisztáni Akri-Bijeel és a Shaikan blokkokban, amelyek közül az első próbatermelése egy kút esetében már jövőre megindulhat.

A kutatások sikerét mutatja, hogy a blokkok földtani készlete világviszonylatban is nagy, az Akri-Bijeellé mintegy 2,5 milliárd hordó egyenértékű, aminek legalább 20-30 százaléka kitermelhető. Szakértők szerint már egy 50 millió hordós felfedezés is jó eredmény, Magyarországon pedig már egy egymilliós találat is kiváló. A Shaikan blokkban szintén kiemelkedően jó a találat, ott az Akri-Bijeelenél is nagyobb leletet sikerült bizonyítani.

A kutatás azonban sok pénzbe kerül, egy kút fúrása 20-40 millió dollárba. Az Akri-Bijeel blokkban 2012 harmadik negyedévéig 3 kutatófúrást végeznek, s további legalább hatot terveznek.

A Mol számára a Akri-Bijeel blokk nagyobb jelentőséggel bír, mert ebben nagyobb a tulajdonrésze, mint a Shaikanban, s az Akri-Bijeelben a magyar társaság irányítja a kutatást is.

A Mol a kilencvenes évek közepe óta vizsgálja a világ egyik legnagyobb szénhidrogén készletével rendelkező országgal a korábbi együttműködés megújításának lehetőségét, aminek keretében már napjainkban is végez sikeres kutatásokat a Kurdisztáni Régióban.

A Mol a régió kutatás-termelési lehetőségeinek elemzése után, illetve a Kurdisztáni Regionális Kormány Nemzeti Erőforrásügyi Minisztériumával folytatott hosszú tárgyalásokat követően 2007-ben döntött úgy, hogy két kutatási blokk megszerzésével belép az ország olaj-és gázkutatási piacára.

Az Akri-Bijeel blokk területe 889 négyzetkilométer, s mintegy 50 kilométerre északra helyezkedik el Erbiltől, a kurd régió fővárosától. A Mol 80 százalékos részesedéssel operátora a blokknak, azaz a magyar cég irányítja a kutatásokat, míg a Gulf Keystone Petroleum International Ltd.-nek 20 százalékos a részesedése.

A blokkban 2010 végén fejeződött be az első kutatófúrás, a Bijell-1 tesztelése. A kút tesztelésének utolsó szakaszában napi 3.743 hordó olajat és 99 hordó olaj-egyenértékű gázt adott. Az eredmények alapján a Mol 100 százalékos tulajdonú leányvállalata, a Kalegran Ltd., a blokk operátora, tájékoztatta az iraki kormányt, hogy találatot ért el.

Március végén megkezdték a Bekhme-1 kutatófúrás lemélyítését is, ami a második kutatófúrás a blokkban.

A másik blokk, a Shaikan területe 283 négyzetkilométer, s 60 kilométerre északkeletre helyezkedik el Erbiltől. A Mol itt 20 százalékos részesedéssel rendelkezik, partnerei a Gulf Keystone Petroleum International Ltd., mint operátor és a Texas Keystone Inc.

A blokkban a Shaikan-1 fúrás a tavaly novemberben bejelentett rétegvizsgálat alapján napi több mint 4.600 hordó olajat adott.

Az idén márciusban a Shaikan-2 fúrás is sikert hozott, napi több mint nyolcezer hordó olaj és napi 393 hordó egyenértékű gáz felhozatalával. A Mol feltételezi, hogy a termelési fázisban ennél magasabb ütem is elérhető. A harmadik kút, a Shaikan-3 napi 9.800 hordó olajat hoz.

A Mol ezen túlmenően két éve májusban 10 százalékos részesedést vásárolt a Pearl vállalatban, a Pearl Petroleum Company Limitedben az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett Crescent Petroleum-tól és a Dana Gas PJSC-től. Így a jelenlegi struktúrában a Mol és az osztrák OMV 10-10 százalékban, a Crescent Petroleum és a Dana Gas 40-40 százalékban tulajdonos a cégben.

A projektvállalat két nagy blokk kutatás-termelési és kereskedelmi jogával rendelkezik Irak Kurdisztáni Régiójában. A 299 négyzetkilométer területű Khor Mor blokkban a kutatási tevékenység mellett földgáz- és kondenzátum-termelés is folyik. Az 1.169 négyzetkilométeres Chemchemal blokkban pedig kutatási munkálatok folynak.

Az első kutat a Khor Mor mezőn az 1920-as évek végén mélyítették. A Dana Gas és a Crescent Petroleum által létrehozott konzorcium 2007. óta működik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!