4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A budapesti villamossínekre 8 millió, az utakra 60 millió forintot locsoltunk el, a zöldségek rohadnak, a dolgozókat pe-dig csak a nagyvállalatok "jegelik", derül ki az mfor. hu aktuális körképéből.

A cég képviselője szerint a nagy melegben a zöldségforgalmazó cégek alig bonyolítanak forgalmat, részben emiatt nevezik július-augusztust az iparág "halálos időszakának". A készletet azonban tartani kell, ugyanis megrendelések bármikor érkezhetnek.

Kéri Menyhértné elmondta: a nagyobb hipermarketeknek is szállító társaság nemrég két bevásárlóközpontban is megnyitotta "zöldségszigeteit". Ezek átlagos, napi 500-600 ezer forintos forgalma a napokban 100 ezer forintra csökkent, ami ugyancsak a fülledtség számlájára írható.

Ötszáz megawattal fogyasztunk több áramot

A Békéscsabai Hűtőipari Rt.-nél lapunk megtudta: az elmúlt napokban mintegy 20 százalékkal nőtt a cég energiafogyasztása. A hűtőberendezések maximális terheltséggel működnek, de hatásfokuk - akárcsak az otthoni jégszekrények esetében - romlik, ugyanis ilyenkor nagyobb a hőveszteség. A fokozottabb igénybevétel a gépek kopását eredményezheti, ami hosszú távon jelenik meg költségként.

A MAVIR adatai szerint a napokban a nyári átlaghoz képest valóban megnőtt a villamosenergia-fogyasztás, de mivel Magyarországon még a légkondicionálás nem olyan elterjedt, mint az Egyesült Államokban, a nyári csúcsidőszakban sem használunk több energiát, mint egy átlagos téli napon. Az áramszolgáltatónak azért sem okozott fennakadást a növekvő kereslet, mivel a kánikulát előre jelezték, így volt elegendő idő a felkészülésre.

[ajanlo=406][igazitas=right/] Mivel a villamosenergia-fogyasztás másodpercenként változik, ehhez a mozgáshoz kell igazítani az országba be és kiáramló áramot. A társaság vezetősége dönt arról, hogy nagyobb igény esetén melyik erőmű beindításából, esetleg importból fedezi-e a szükségletet.

Magyarországon a legnagyobb energiaigény általában 5 ezer megawatt, kánikulában az átlagos 4 ezer megawatthoz képest mintegy 500 megawattal nő a fogyasztás, tehát 10 százalékos az eltérés. Az ötszáz egység valamivel több, mint egy paksi blokk termelési kapacitása, amely hazánkban a legnagyobb előállítónak számít.

Zöld energia: a jövő zenéje?

Maga a napenergia olyan erős, hogy önmagában biztosítani tudná azt a mennyiségű villamosenergiát, amellyel az általa okozott hőhatást ellensúlyozni lehet. Ez azonban a beruházások magas költségei miatt egyelőre még nem reális alternatíva.

Aki mégis megengedheti magának a luxust, annak ilyen időszakban a napenergia használata nagy megtakarítást hozhat. A megújuló energiáknak - az EU előírásoknak megfelelően - 2010-ig 3,6 százalékot kell kitenni a teljes áramszolgáltatásból, ma a hazánkban megtermelt villamosenergia 2-2,1 százaléka zöld. A megújuló energiák akkor jelenthetnének reális alternatívát az atomreaktorok és a fosszilis alapú erőművek energiájával szemben, ha a kormányzat a szabályozás útján erőteljesen támogatná a befektetéseket, ugyanis ezek csak hosszú távon térülnek meg. Ennek oka többek között, hogy a megújuló energiát szolgáltató cégek kisebbek, nem tudnak hosszú távú áramvásárlási szerződést kötni. Nehézségeket okoz, hogy a bankok - a lassú megtérülés miatt - a beruházásokra nem hajlandók hitelt biztosítani.

Csupán álom, hogy a teljes fogyasztást szél-, nap- és vízenerőművekből nyerjük, ugyanis ezek a források túlságosan kiszámíthatatlanok. Hosszú távon a kényszer változtathat a helyzeten, hiszen előbb-utóbb elfogy az urán és a szén alapú energiaforrás, ugyanakkor az árak olyan mértékben mennek fel, hogy a megújuló energiák lassan támogatás nélkül is versenyképesek lesznek a hagyományossal szemben - nyilatkozta az mfor.hu-nak Ámon Ada, az Energia Klub vezetője.

"A részben a magas széndioxid-kibocsátás számlájára írható felmelegedés ellen a legelterjedtebb védekezés a légkondicionálás, ez azonban közvetetten ugyancsak CO2-t juttat a levegőbe" - tette hozzá. Növeli a károsanyag kibocsátást és a fogyasztóknak újabb költséget jelent a pazarlás, például ha használat előtt hosszabb ideig hűtjük az autót.

Ámon szerint nagyfokú szemléletváltásra és szigorúbb szabályozásra van szükség ahhoz, hogy ne ártsunk tovább környezetünknek. Építkezési szokásainkat is módosítani kellene, ugyanis a jelenlegi konstrukció nem számol a szélsőséges meleggel és hideggel, ami időszakosan kampányszerű energiafogyasztáshoz vezet.

Nagy Vajda Zsuzsa Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!