3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavaly szeptemberi 15 milliárd feletti értékről 8,4 milliárdra csökkent az az összeg, amit a könyvárusoknál, újságosoknál, illetve a papírárusoknál hagytunk.

Egy év alatt közel megfeleződött a könyveket, újságokat és papírárut értékesítő üzlettípusok forgalma. A KSH szeptemberre vonatkozó részletes statisztikája szerint nominális összehasonlításban, vagyis inflációs hatások figyelembevétele nélkül is 44,6 százalékos a zuhanás. Ráadásul ez a brutális visszaesés immár harmadik hónapja látható a statisztikai hivatal adatsorában. A júliusi adatok alapján két hónapja már mi is felhívtuk a figyelmet az újságosok és könyvárusok vesszőfutására, azóta ez a folyamat még inkább fokozódott. A júliusi 35,3 százalékos éves szintű visszaesést ugyanis augusztusban egy 43,1 százalékos mélyrepülés követte, amelyet a szeptemberi adat még mindig képes volt alulmúlni.

A "könyv-,újság-, papíráru" csoportot sajnos nem bontja tovább a statisztikai hivatal, viszont megkeresésünkre a KSH illetékese közölte, a forgalom visszaesése mögötti "fő ok, hogy az újságosoknál a dohányforgalom megszűnt a jogszabályi változások miatt".

Az újságosokkal szemben az elmúlt hónapok nyertese a kiskereskedelemben továbbra is az internetáruházakat és csomagküldőket üzemeltető vállalkozások voltak. Ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy szeptemberre valamelyest mérséklődött a forgalmuk éves szintű növekedési dinamikája. A júliusi, augusztusi 50-50 százalék feletti megugrást szeptemberben egy 41,1 százalékos bővülés követte. Az élelmiszer-, ital- és dohányáruknál kimutatható 50 százalék feletti plusz viszont sokkal inkább az ital-, illetve dohánytermékek árnövekedésének, illetve a dohánypiac átrendeződésének köszönhető, mint a tényleges (reál szintű) bővülésnek.

Ha figyelembe vesszük a KSH szeptemberi inflációs adatsorait, akkor viszont tényleges növekedés állhat a ruházati termékek esetében kimutatott 10, a használtcikkek 8, illetve a gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem 13 százalékos nominális számai mögött.

A statisztikai hivatal által közölt szeptemberi végleges adatok egyébként megerősítették korábbi, csak az éves, előzetes számok ismeretében megfogalmazott,"visszaesésnek tűnik ez a növekedés" felvetésünket, hiszen a kiigazított adatok szerint augusztushoz képest 0,7 százalékos volt a csökkenés, pedig augusztus is 0,3-mal zsugorodott júliushoz képest. A 2013-as év eddig publikált 9 hónapjából egyébként mindössze 2 (!) darab tudott növekedést felmutatni a megelőző hónaphoz képest: április és július. Elsősorban előbbi 5,2 százalékos mértékének köszönhető, hogy éves összevetésben pluszos a kiskereskedelem.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!