3p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavaly szeptemberi 15 milliárd feletti értékről 8,4 milliárdra csökkent az az összeg, amit a könyvárusoknál, újságosoknál, illetve a papírárusoknál hagytunk.

Egy év alatt közel megfeleződött a könyveket, újságokat és papírárut értékesítő üzlettípusok forgalma. A KSH szeptemberre vonatkozó részletes statisztikája szerint nominális összehasonlításban, vagyis inflációs hatások figyelembevétele nélkül is 44,6 százalékos a zuhanás. Ráadásul ez a brutális visszaesés immár harmadik hónapja látható a statisztikai hivatal adatsorában. A júliusi adatok alapján két hónapja már mi is felhívtuk a figyelmet az újságosok és könyvárusok vesszőfutására, azóta ez a folyamat még inkább fokozódott. A júliusi 35,3 százalékos éves szintű visszaesést ugyanis augusztusban egy 43,1 százalékos mélyrepülés követte, amelyet a szeptemberi adat még mindig képes volt alulmúlni.

A "könyv-,újság-, papíráru" csoportot sajnos nem bontja tovább a statisztikai hivatal, viszont megkeresésünkre a KSH illetékese közölte, a forgalom visszaesése mögötti "fő ok, hogy az újságosoknál a dohányforgalom megszűnt a jogszabályi változások miatt".

Az újságosokkal szemben az elmúlt hónapok nyertese a kiskereskedelemben továbbra is az internetáruházakat és csomagküldőket üzemeltető vállalkozások voltak. Ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy szeptemberre valamelyest mérséklődött a forgalmuk éves szintű növekedési dinamikája. A júliusi, augusztusi 50-50 százalék feletti megugrást szeptemberben egy 41,1 százalékos bővülés követte. Az élelmiszer-, ital- és dohányáruknál kimutatható 50 százalék feletti plusz viszont sokkal inkább az ital-, illetve dohánytermékek árnövekedésének, illetve a dohánypiac átrendeződésének köszönhető, mint a tényleges (reál szintű) bővülésnek.

Ha figyelembe vesszük a KSH szeptemberi inflációs adatsorait, akkor viszont tényleges növekedés állhat a ruházati termékek esetében kimutatott 10, a használtcikkek 8, illetve a gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem 13 százalékos nominális számai mögött.

A statisztikai hivatal által közölt szeptemberi végleges adatok egyébként megerősítették korábbi, csak az éves, előzetes számok ismeretében megfogalmazott,"visszaesésnek tűnik ez a növekedés" felvetésünket, hiszen a kiigazított adatok szerint augusztushoz képest 0,7 százalékos volt a csökkenés, pedig augusztus is 0,3-mal zsugorodott júliushoz képest. A 2013-as év eddig publikált 9 hónapjából egyébként mindössze 2 (!) darab tudott növekedést felmutatni a megelőző hónaphoz képest: április és július. Elsősorban előbbi 5,2 százalékos mértékének köszönhető, hogy éves összevetésben pluszos a kiskereskedelem.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!