[ajanlo=73][igazitas=left/]Elsősorban a multinacionális vállalatok viszik nyugat-európai leányvállalataikhoz a magyarokat, de a hazai cégek regionális terjeszkedése is nemzetközi karrierlehetőséget teremthet. Vannak, akik egyénileg próbálnak szerencsét, mások kutatómunka révén kerülnek be a nemzetközi menedzserpiacra. A hazai és külföldi felső és középvezetői pozíciók bérezése között nincs jelentős különbség. Jellemzően 3-5 év tapasztalattal kerülnek külföldre, a multinacionális cégek regionális központjába a magyar szakemberek középvezetői vagy kiemelt szakértői pozícióba, véli Fazekas Zsolt, a Hill International ügyvezető partnere. A célországok elsősorban Anglia, Német- és Olaszország, Belgium és Hollandia.
Míg Nyugat-Európában a bérek évi negyvenezer eurótól indulnak, keleten hatvanezer a havi minimum. Egy jó vezető azonban évi százezer euró alatt nem megy el keletre dolgozni. Nyugaton az életet is megfizetik: Londonban például a fizetés ötven százalékának erejéig többletjuttatást adnak, a lakás és az étkezés mellett az odaköltözést és a hazautazását is támogatják.
A kelet-európai béreket a pozíció mellett elsősorban a fogadó ország nagysága határozza meg. Míg egy ukrajnai üzemvezető évi 60 és 150 ezer euró között keres, addig egy cégvezető Oroszországban akár 200 ezer eurót is hazavihet, írja a Világgazdaság.
Keresettek a magyar menedzserek
Egyre kelendőbbek a magyar menedzserek külföldön. Nyugat-Európában jelenleg 1000-1500, keleten 600-800 magyar menedzser dolgozik, olvasható a Világgazdaság cikkében.