2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szervezet környezethez történő alkalmazkodásának folyamatában a teljesítményértékelés kétféle szerepet is betölthet: a stratégia közvetítése, lebontása és számonkérése; illetve a szervezeti kultúra és stratégia formálása.

A szervezet környezethez történő alkalmazkodásának folyamatában a teljesítményértékelés kétféle szerepet is betölthet: a stratégia közvetítése, lebontása és számonkérése; illetve a szervezeti kultúra és stratégia formálása.

Az első felfogás a HR-rendszerek javadalmazási rendszeren keresztül történő integrációját vallja, a teljesítményértékelés és az ösztönzési rendszer közötti kapcsolatot hangsúlyozván. Az értékelési rendszer mérőeszközként funkcionál, célja pedig az, hogy méltányos elosztást tegyen lehetővé.

A másik esetben a teljesítményértékelés az alkalmazkodás alapvető eszköze. Szervesen illeszkedik a stratégia kialakításának és végrehajtásának folyamatába, továbbá szoros kapcsolatban áll a kiválasztással, karriermenedzsmenttel, képzéssel és fejlesztéssel. A munkavégzési rendszert folyamatos munkakör-gazdagítás és felhatalmazás (empowerment) jellemzi. Itt a mérőeszköz helyett a kommunikációs funkció kerül előtérbe. A vezető és beosztott közötti interakció egyrészt a szervezeti kultúra leképeződése, másrészt magában hordozza a változás lehetőségét is.

Amennyiben a teljesítményértékelésben a szervezeti kultúra fejlesztésének eszközét látjuk, mint kommunikációs eszköztől azt várjuk, hogy nyílt, bizalmi és együttműködésre épülő viszonyokhoz segítse a szervezetet.
Ilyenkor a rendszer kialakításának folyamata is vissza kell, hogy tükrözze ezeket a jellemzőket. Az egyik alapvető kérdés a rendszer kialakításánál a megfelelő mértékű részvétel biztosítása, ami a különböző szervezeti szinteken elhelyezkedő értékeltek érettségétől (képesség, felkészültség és nagyobb felelősségvállalásra való hajlandóság) is függ.

A TÉR fő dimenziói

A Teljesítmény Értékelési Rendszer megtervezésekor eldöntendő kérdések:

1. Milyen célokra használjuk a teljesítményértékelést?

2. Hogyan definiáljuk a teljesítményt, mi alapján értékeljünk?

3. A mérés és megfigyelés szintjei: egyén vagy csoport?

4. Ki végezze az értékelést?

5. Milyen értékelési módszereket alkalmazzunk: egymáshoz vagy sztenderdhez viszonyítsunk?

6. Milyen kommunikációs szabályokat kövessünk?

7. Hogyan értékeljük magát a rendszert?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!