A kétféle vállalatirányító között számtalan különbség van. Míg a menedzser leginkább az adott pillanat adott helyzetére koncentrál, addig a vezető a jövőbe tekint. Utóbbinak tehát nem annyira folyamatismeretre és IQ-ra van szüksége, hanem emberismeretre és érzelmi intelligenciára.
Egy vezetőnek ugyanis laterális gondolkodásra van szüksége, amely a lehetőségeket és ötleteket hozza ki belőle. Ebben sokat segíthet a coaching eszköztára. A menedzser dolga pedig sokkal inkább a gyengeségek kiküszöbölése, mint az erősségek erősítése. Vezető stílusa lehet autokratikus vagy demokratikus, de mindenképpen a helyzethez alkalmazkodik.
[ajanlo=87][igazitas=left/]Az elektronikus és infokommunikációs korszakban a tudás birtoklása már nem hatalom, csak az juttathat előnyhöz, ha valaki él is a megszerzett tudással. Azt elérni, hogy a munkatársak a szervezetben megosszák az új tudást, csak az a vezető képes, akiben bíznak az alatta dolgozók, írja a Világgazdaság.
Kétféle vállalatirányítás: menedzser és vezető
Némi tanulás után bárki képes rá, hogy egy céget menedzseljen. Ahhoz azonban, hogy a vállalat ne legyen átlagos, karizmatikus vezetőre van szükség, derül ki a Világgazdaság cikkéből.