A beruházás 25 százalékban európai uniós és magyar támogatásokból valósul meg - mondta Koller Attila.
A vállalat sűrítő-porító üzemében Magyarországon eddig nem alkalmazott, elektrodialízisen alapuló technológiával állítanak elő ún. demineralizált, sótalanítot savóport. Az eljárás során nem használnak vegyszereket, és ezáltal csökken az intenzív környezetterhelés.
A többek között bébitápszerek alapanyagként használt termék világszerte keresett exportcikk, és a tervek szerint 2012 tavaszán kerül piacra.
Koller Attila elmondta: Magyarországon a Tolnatej Zrt.-nek van a legnagyobb félkeménysajtgyártó üzeme, és a sajtgyártás melléktermékeként napi 270 ezer liter savó keletkezik. A Tolnatej jelenleg is állít elő elterjedt élelmiszeripari adalékanyagként felhasznált ásványi sókat tartalmazó savóport. Ennek azonban hektikus a piaca, ára tonnánként 300 és 900 euró között mozog - magyarázta a cégvezető. A sótalanított savópor kiszámíthatóan, tonnánként 500 eurós felárral értékesíthető.
Koller Attila elmondta: a cég 2006 és 2010 között mintegy négymilliárd forintot fordított fejlesztésre, többek között ésszerűsítették az energiafelhasználást, fejlesztették a csomagolástechnológiát és környezetvédelmi beruházásokat hajtottak végre. A Tolnatej Zrt. Magyarországon elsőként állított elő 2008-ban ESL (Extended Shelf Life) technológiával hosszan friss dobozos tejet.
A zrt. 2010-ben 145 millió liter tejet vásárolt fel, és ezzel a mennyiséggel tervez idén is; mintegy 60-65 millió liter tejből állít elő friss termékeket, ezen felül évi 8 ezer tonna félkemény sajtot gyárt, amellyel piacvezető Magyarországon.
Az ötszáz főt foglalkoztató Tolnatej Zrt. 2010-ben 18 milliárd forintos árbevételt ért el, ami egymilliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbit. A fejlesztéstől évi félmilliárd forintos árbevétel- és mintegy 200-300 millió forintos eredménynövekedést vár a társaság - mondta a vezérigazgató.
MTI