Robbanásszerűen fejlődik a magyarországi szállodakínálat. A tavaly és az idén átadott, illetve a 2008 végéig várhatóan befejeződő beruházások összértéke a Világgazdaság becslése szerint eléri a 200 milliárd forintot. Az időszak alatt több mint száz szállodát adnak át. A kereslet bővülése ugyanakkor tavaly megtorpant; a hotelekben összességében másfél százalékponttal kevesebb éjszakát töltöttek el a turisták, mint egy évvel korábban. A külföldi vendégéjszakák száma pedig több mint nyolc százalékponttal volt alacsonyabb.
"Lényegesen jobban rá kellett volna dolgoznunk a 2005-ös, fapados légitársaságok hajtotta keresletnövekedésre ahhoz, hogy ne essen vissza kissé a vendégforgalom" - emelte ki Hegedűs Attila, a Horwath HTL turisztikai tanácsadó cég igazgatója. A tavalyi megtorpanás ellenére a szakember nem tart attól, hogy a most tapasztalható beruházási hullám problémákat okozna a magyar piacon.
A fővárosi hotelkínálat fellendülésében fontos szerepet játszott a Fours Seasons és a Boscolo csoport megjelenése, mivel e két szálloda a magyar piacról hiányzó luxuskategóriát képviseli, s ebbe a csoportba lesz sorolható a Gellért-hegy lábánál lévő műemlék gyógyfürdővel együtt kialakítandó Rácz Baglioni Hotel és a Klotild-palota is. Hiányoznak viszont a hazai palettáról a spanyol szállodaüzemeltetők, nincs Mövenpick-hotel, de hiába keresnék az idelátogatók a Starwood néhány ismertebb márkáját, például a Sheratont vagy épp a Westint.
Hegedűs Attila hozzáfűzte: az elmúlt időkben is volt példa nemzetközi szinten is arra, hogy hirtelen nagy mennyiségű szállodaipari beruházás jelent meg egy-egy piacon. Ez rövid távon jelentett ugyan némi kapacitásbeli visszaesést, a kereslet azonban az érett piacokon viszonylag gyorsan hozzánőtt a kínálatbővüléshez, írja a Világgazdaság.