4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tavalyi 7,8 milliárd forint után idén 15,9 milliárd forint kiadás szerepel a labdarúgással összefüggésben a költségvetésben.

Idén 1,71 milliárd forintot szán a kormány az MLSZ utánpótlás-neveléssel összefüggő feladatainak támogatására, emellett jelentős összeg jut még a debreceni stadion rekonstrukciójára is. A teljes 12,5 milliárd forintos projektköltségből idén összesen 9,187 milliárd forint van elkülönítve a költségvetésből. Mindez Balog Zoltán, emberi erőforrások miniszterének a parlament honlapján megjelent írásbeli válaszából derül ki.

Oláh József országgyűlési képviselő érdeklődött az összegről, amivel az Orbán-kormány az idei évben támogatja a labdarúgást, illetve amit rá és stadionokra költött fejlesztésekre fordít.

Balog Zoltán az fentebb már említett két összeg mellett megemlítette a Stadionbiztonsági Projektet is, melynek keretében az MLSZ versenyrendszerében szervezett mérkőzéseknek helyt adó sportlétesítmények műszaki, infrastrukturális és biztonságtechnikai fejlesztése zajlik. Erre a célra a kormány idén 864 millió forintot szán, melyből a miniszter szerint az NBII-es stadionok biztonságtechnikai fejlesztése valósul meg.

Emellett jelentős tételt jelenthet még a budapesti Istvánmező rekonstrukciós programja, melynek keretén belül 2012-2012 között egy új, 65 ezer férőhelyes, az UEFA minősítési rendszerében legmagasabb kategóriájú stadion és a hozzá tartozó parkok épülnek, illetve a mostani Puskás Ferenc Stadion felújítása történik majd meg. Balog Zoltán válasza szerint az ehhez szükséges összeg a Nemzeti Sportközpontok rendelkezésére áll, bár a válaszában nem nevesít összeget. A 2013. évi végleges költségvetésből viszont kiderül, hogy az intézmény beruházásokra idén 4,82 milliárd forintot költhet. 2012-ben egyébként ennek csupán a harmada állt rendelkezésre.

Az állami pénz több mint fele megy a focira

Ha már elmélyedtünk az idei költségvetésben, akkor összeadtuk a sporttevékenységekkel összefüggésben álló kiadásokat. Ez összesen 29,1 milliárd forint, ami a 2012. évinél közel 13 milliárddal magasabb összeg.

Az emberi erőforrások miniszterének írásbeli válaszában említett tételek, a költségvetésben szereplő Nemzeti Sportközpontok beruházási kiadásaival együtt 15,95 milliárd forintot tesznek ki. 2012-ben viszont "mindössze" 7,8 milliárd forint szerepelt a büdzsében összesen, vagyis közel a tavalyi dupláját szánja a kormány a focira idén. A brutális növekedésben a debreceni stadion mellett szerepet játszik a Nemzeti Sportközpontok beruházásra szánt háromszorosára emelkedett összeg, miközben az MLSZ utánpótlás-nevelési tevékenységére és a biztonságtechnikai fejlesztésekre is valamivel kevesebb pénz jut idén, mint 2012-ben.

A fentiek eredményeként pedig megállapítható, hogy 2013-ban a költségek 55 százaléka csak a labdarúgással kapcsolatos kiadásokat takarja, és 45 százalék megy minden másra. Egyébként 2012-ben sem volt jelentősen más az arány, hiszen az akkori 7,8 milliárd forint a teljes 16,3 milliárd forintnak a 47 százalékát tette ki. 

A foci mellett az olimpiai mozgalomra megy sok pénz

A fentieken túlmenően a kormány öt százalékkal, vagyis nagyjából 70 millióval kevesebb összeget szán az idei évben a versenysport és az olimpiai felkészülés szakmai támogatására. A 2012. évi 2,47 milliárd forint után idén 2,34 milliárd szerepel a költségvetésben, viszont kicsivel több mint 50 millióval többet fordítanak a sporttevékenységek, a sportszakmai tevékenységek anyagi elismerésére, vagyis 2,34 milliárd forintot.

Jelentős tételként szerepel az idei költségvetésben még az olimpiai mozgalommal összefüggő utánpótlás-nevelésre fordított összeg, mely a tavalyi 1,22 milliárd forint után 1,93 milliárdot kap az állami kasszából.

Arányaiban egyébként az állami, önkormányzati és egyéb sportlétesítmények fejlesztésére és fenntartására fordítandó összeget emelték meg a legnagyobb mértékben, hiszen az idei 568 millió forint több mint ötszöröse a tavalyinak. Emellett említést érdemel még a válogatott kerettagok emelt szintű sportegészségügyi vizsgálatainak támogatása, hiszen a 2012. évi 50 millió forint után az idei büdzsében már 131,4 millió forint szerepel.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!