4p

Minden eddigi rekordot megdönt jövőre és az évtized végéig a globális működőtőke-áramlás értéke. Azonban a közvetlen befektetésekből ismét sokkal nagyobb arányban részesednek majd a fejlett piacok, mint a feltörekvő gazdaságok, áll a Standard & Poor's csütörtökön Londonban kiadott elemzésében. Magyarországra a tavalyelőttinél kevesebb működőtőke érkezett 2006-ban, azonban így is az új EU-tagok élvonalában vagyunk a befektetések vonzásában.

A világ legnagyobb hitelminősítőjének elemzése és előrejelzése szerint tavaly a világgazdaság egészében 1230 milliárd dollár (234 ezer milliárd forint) volt a közvetlen külföldi befektetések teljes értéke, 34,3 százalékkal magasabb, mint az előző évben.

Ezen belül a feltörekvő térségbe - az S&P ide sorolja a 19 nyugat-európai országon, az Egyesült Államokon, Kanadán, Japánon, Ausztrálián és Új-Zélandon kívül az összes piacot - 461,9 milliárd dollár működőtőke érkezett 2006-ban. A térség részesedése a globális beáramlási értékből tavaly 38 százalékra csökkent az előző évi 44 százalékról, illetve a 2004-ben mért 48 százalékos csúcspontról.

A hitelminősítő előrejelzése szerint a globális működőtőke-befektetési érték növekedése - hacsak nem lesz olyan jelentős geopolitikai fejlemény, amely ezt visszavetné - a következő években is folytatódik, és a közvetlen külföldi befektetések világgazdasági szinten jövőre el fogják érni az 1500 milliárd dollárt, vagyis meghaladják az eddigi, 2000-ben mért, 1400 milliárd dolláros csúcsot.

A fejlett piacok vonzzák a legtöbb befektetést

Folytatódik ugyanakkor a fejlett piacok térnyerése is a működőtőke-vonzásban a feltörekvőkkel szemben, aminek az az oka, hogy a nyersanyagár-infláció - amely jelentős mennyiségű közvetlen befektetést vezérelt a természeti erőforrásokban gazdag feltörekvő gazdaságokba - immár tetőzött. Emellett a feltörekvők tőkefelvevő képessége is csökkenni fog, ahogy lefutnak a nagy privatizációs programok, áll a Standard & Poors londoni elemzésében.

Az S&P prognózisa szerint 2010-re az éves globális működőtőke-áramlás értéke el fogja érni az 1700 milliárd dollárt, de ebből 1100 milliárd dollárnyi a fejlett piacokra irányul, és a feltörekvők a maradék 600 milliárd dolláron osztoznak majd.

Nem ez az első olyan londoni elemzés, amely a fejlett piacok befektetési térnyerését jósolja a felzárkózók rovására. Néhány hete az Economist Intelligtence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - is azt jósolta ugyanebben a témában kiadott éves világjelentésében, hogy a legvonzóbb befektetési terepet a következő években a fejlett ipari országok adják.

Hazánk az új EU-tagok élvonalában

A Standard & Poors-elemzés szerint a feltörekvő piaci országcsoporton belül is folyamatosan csökken az új EU-tagállamok részaránya a térségnek jutó működőtőkéből. A tíz új uniós ország a feltörekvő piacokon végrehajtott közvetlen külföldi befektetésekből 2005-ben 8,3, 2006-ban 8,2 százalékkal részesedett, és aránya 2010-re - ekkor már Romániával és Bulgáriával együtt számolva is - 7,6 százalékra fog csökkenni. Mindeközben az előrejelzés szerint elsősorban Délkelet-Európa és a FÁK-országok részaránya fog növekedni, a 2005-ös 12 százalékról a 2010-re jósolt 18,8 százalékra.

Az elemzés szerint a tíz új EU-tagállamba tavaly - csaknem 13 százalékos emelkedéssel - rekordértékű, 38 milliárd dollárnyi működőtőke érkezett. A legtöbbet - 16,2 milliárd dollárral - Lengyelország kapta, ami 109,9 százalékos éves növekedésnek felelt meg, utána Csehország következett 11 milliárd dollárral, majd Magyarország 6,2 milliárd dollárral. Ez utóbbi ugyan 7,3 százalékkal kevesebb a 2005-ben mért 6,7 milliárd dollárnál, a négy legnagyobb közép-európai EU-tagállam közül azonban a magyar gazdaságban volt a legmagasabb 2006 végén a GDP-arányos kumulatív működőtőke-állomány, 57,4 százalékkal, a Standard & Poors adatai szerint.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!