2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyarországon bejegyzett cégek 14 százaléka számlázott tavaly külföldre, ami 4 százalékpontos csökkenést jelent az egy évvel korábbi 18 százalékhoz képest - derült ki az EOS Csoport nemzetközi fizetési szokásokat vizsgáló kutatásából.

Németországban állítják ki a legtöbb számlát külföld felé - itt minden ötödik számlán szerepel külföldi vevő - derült ki az EOS Csoport friss kutatásából. A rangsorban más európai országnak nem sikerült átlépnie a 20 százalékos határt - Ausztriában 16 százalék, Magyarországon és Bulgáriában egyaránt 14-14 százalék, míg Szlovákiában és Horvátországon 13-13 százalék a külföldi vevő felé kiállított számlák aránya. Az összes vizsgált országot tekintve a külföldi számlák aránya 12 százalék - így Magyarország teljesítménye a csökkenés ellenére is átlagon felüli. A reprezentatív felmérés során a TNS Infratest 3000 vállalati döntéshozót kérdezett meg Európa 14 országában.

A csökkenő trend ellenére az európai cégek a közeli jövőben a nemzetközi üzleti tevékenység bővülésére számítanak, a megkérdezett vállalatok 25 százaléka tervezi növelni a nemzetközi forgalom arányát a bevételeiben. Az európai cégek 43 százaléka érzi úgy, hogy fel van készülve arra, hogy külföldi vevő felé állítson ki számlát. A legmagasabb arányt itt is Németország mutatja – itt a vállalatok 65 százaléka tartja magát felkészültnek, míg a nyugat-európai országok közül a francia cégek érzik magukat a legkevésbé felkészültnek (38%). Kelet-Európát tekintve a csekélyebb a nemzetközi felkészültség, a vállalatok 39 százaléka érzi magát késznek a külföldi számlázásra.

Az exportra is termelő magyar cégek fele állít ki számlát osztrák vevők felé, míg 36 százalékuk Németország, 35 százalékuk pedig Szlovákia felé számláz. Magyarországi vevők felé a legtöbb számla Bulgáriából érkezik, az exportra is termelő bolgár cégek 37 százaléka számláz Magyarországra. Második helyen Ausztria található, az itteni vállalatok 37 százaléka állított ki tavaly magyar vevő számára számlát.

A megkérdezettek szerint a nemzetközi kereskedelem legnagyobb akadálya és kockázata a különböző országok eltérő jogi szabályozása. Ugyan az Európai Unió törekszik arra, hogy bizonyos tekintetben közeledjenek egymáshoz az országok szabályozási környezetei, azonban a vállalatok egy része továbbra is jelentős rizikófaktornak látja külföldi partnerekkel történő üzletkötést.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!