A kutatás kitér arra is, hogy a két legnagyobb hazai szolgáltató, a Westel Mobil Távközlési Rt. és a Pannon GSM Távközlési Rt. már elérhetővé tette a GPRS szolgáltatását, s ezzel Magyarország Európa élvonalába került. A KÓD májusban végzett kutatása keretében megvizsgálta a különböző mobil internet technológiák ismertségét is: a WAP-ról a felnőtt lakosok 63 százaléka, míg a főként sajtóhirdetésekben felbukkanó GPRS-ről tizedrészük értesült. A harmadik generációs mobil távközlésről a fogyasztók valamivel kevesebb mint 5 százaléka hallott.
A WAP-ot ismerők többsége a szolgáltatást drágának ítélte: a 40-50 forintos percdíjakat magasnak találták a potenciális felhasználók. Elismerték viszont a mobil internet hasznosságát: a válaszadók nagy többsége egyetértett azzal a kijelentéssel, hogy a WAP megkönnyíti a mindennapi életet. A kutatás tanúsága szerint a megkérdezettek közel 40 százaléka érdeklődik a mobil internet iránt: az átlagosnál erősebb az érdeklődés a fiatalabb korosztályok és a magasabb jövedelmi helyzetűek körében.
A KÓD szerint a viszonylag kedvezőnek tűnő számokat beárnyékolja, hogy mindössze a lakosság 1 százaléka tervezi biztosan, miszerint a közeljövőben mobil internetezésre alkalmas készüléket vásárol. További 9 százalékuk pedig elképzelhetőnek tartja ugyanezt. A KÓD kimutatta, hogy a már készüléktulajdonos csoportban a felhasználók ötöde érdeklődik komolyan a mobil internet iránt, azaz készülékcseréjénél figyelembe veszi ezt a szempontot is.
A kutatók a felmérés eredményeit összegezve megállapították: Magyarországon a mobil internet lassú felfutása várható, részben azért, mert fejletlen a tartalomszolgáltatás is. A KÓD a lassú felfutás alapvető okaiként a mobil Internet nyújtotta valódi lehetőségek és szolgáltatások ismeretének hiányát, a fogyasztói kivárást, illetve a magas árat jelölte meg. A kutatás az árral kapcsolatban kimutatta, hogy a napjainkban a fogyasztók mintegy negyede lenne hajlandó pénzt áldozni a mobil internetre. Ennek havi összegét a felhasználók 500 és 10 ezer forint között határozták meg, míg az átlagos érték 5200 forint volt.
Kevesen használják a mobil internet szolgáltatásokat
A magyar felhasználók még nem készültek fel a mobil internet nyújtotta lehetőségek befogadására, így a harmadik generációs hálózatok (UMTS - univerzális mobil telekommunikációs szolgáltatás) kiépülésének késése nem okoz jelentősebb problémákat.