Meglepőnek tűnhet, de a nyári szabadságolási időszak előtt nem kérnek gyakrabban előleget a dolgozók, a kiutalt üdülési csekkek ugyanis csökkentik a készpénzes kifizetéseket.A bérelőleget tekintve a vállalat minden szintjén egységes feltételek léteznek a vállalatoknál: egy fix összeget igényelhetnek a vezetők és a beosztottak egyaránt, és a törlesztés idejét valamint a fizetéselőleg gyakoriságát előre megállapítják.
A Világgazdaság által megkérdezett egyik vállalatnál annyi korlátozás létezik, hogy a visszafizetés nem nyúlhat át a következő évre, de aki januárban igényel, és hat hónap alatt törleszti a bérelőleget, az abban a naptári évben még egyszer igénybe veheti ezt a lehetőséget. Egyes cégeknél maximálják a bérelőleg szintjét: például a minimálbér ötszörösét (azaz jelenleg 265 ezer forintot) igényelhetik a kollégák. A Henkel Magyarország Kft.-nél öt év alatt maximum kétszer kérhet a munkavállaló, és a második alkalomra csak akkor kerülhet sor, ha az előző fizetéselőleg törlesztése legalább egy éve befejeződött.
Kevesen kérnek bérelőleget nyaralás előtt
Szakemberek szerint a fizetéselőlegre vonatkozó kérelmek száma nemcsak a váratlan események, hanem a közüzemi számlák éves elszámolása idején is megugrik, írja a Világgazdaság.