5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szakmaiatlannak, illuzórikusnak tartják az MTI-nek nyilatkozó szakszervezeti szövetségek a kormány elképzeléseit az álláskeresési támogatások átalakításáról, és ismét kritizálták a terv ismertetését megelőző szociális párbeszéd hiányát, de sürgették az egyeztetést a részletekről.

A szakszervezeti vezetők a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által ismertetett elképzelésekről nyilatkoztak, a munkanélküliségi járadékok összegének és a folyósítás idejének csökkentéséről, valamint a nyugdíjazás szabályainak szigorításáról. Borsik János, az Autonóm Szakszervezeti Szövetség (ASZSZ) elnöke szerint a kormány a munkavállalók mellett a munkanélkülieket is nyomorító döntéseket hoz. Felháborítónak nevezte a bejelentés tartalmát és az ismertetés módját is. Úgy vélte: a kormány ismét nem számolt a következményekkel, hatástanulmányokat nem készített, ráadásul a tervezett intézkedéseket úgy állítja be, mintha az kedvező lenne a munkavállalóknak.

Az álláskeresési támogatások szigorításával a kormány a munkaerőpiacra történő visszalépést akarja ösztönözni, csak azzal nem számol, hogy nincs hova - mondta. A közmunkaprogramokból nem vezet egyenes út a munkaerőpiacra - figyelmeztetett. Hozzátette, hogy a közmunkaprogramok nem részei a klasszikus munkaerőpiacnak, kényszerből és átmeneti ideig választják ezt az emberek. A kormány olyan felelőtlen döntést hozott, amellyel számos családot lehetetlenít el - fűzte hozzá.

A korkedvezményes nyugdíj szigorításánál Borsik János szerint szigorú különbséget kell tenni a szolgálati jogviszonyból nyugdíjba menők és a többiek között. A korengedményes nyugdíj rendszerét ilyen magas munkanélküliségi arány mellett nagyon fontos elemnek nevezte Borsik János. Megjegyezte azt is: ennek fennmaradását mind a kilenc munkaadói szervezet támogatja. Összességében óriási problémának, "abnormálisnak" nevezte az elnök, hogy a kormány továbbra sem folytat tárgyalásokat a szociális partnerekkel. Márpedig a szociális válságból csak az egyeztetéseken át lehet a kiutat megtalálni - hangsúlyozta.

Hasonlóan kritikus volt Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke is, aki hangsúlyozta, hogy ösztönző szigorítást csak akkor lehet bevezetni a rendszerbe, ha megfelelő álláskínálat is van. Most azonban nincs - mondta, és illuzórikusnak nevezte a kormány elképzelését arról, hogy a szerdán ismertetett rendszert január elsejétől be lehetne vezetni. Ha mégis emellett döntenének, az sok tízezer embert hozna lehetetlen helyzetbe - vélte.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy Matolcsy György csak a tervezett intézkedések fő vázát ismertette, a részletekre nem tért ki. Bár fontos lett volna, hogy a kormány a tervek megszületése előtt egyeztessen a szociális partnerekkel, ám még most sem késő - mondta. Sőt, éppen a részletek kidolgozásában lenne véleménye szerint szükség a párbeszédre. Nagyon sok részletet nem ismerünk még, de annyi bizonyosan látszik: ha valaki három hónapig nem talál munkát, az vagy képzettségének esetleg nem is megfelelő közmunkaprogramba kényszerül, vagy kivándorlásra, lopásra szánja el magát, esetleg a feketegazdaságban talál megélhetést.

Pataky Péter szerint az sem világos, hogy a bejelentett, 150 ezer ember számára szervezett közmunka költségvetési fedezete megvan-e, mint ahogy az sem, hogy a rokkantnyugdíjasok egy részének visszaterelése a munkaerőpiacra újabb 150 ezer közmunkást jelent-e. Ennek finanszírozására a magyar költségvetés véleménye szerint nincs felkészülve.

Az MSZOSZ elnöke szerint a bejelentésnek egyetlen motivációja a konvergenciaprogram pénteki benyújtása volt, hogy az abban szereplő irányok elnyerjék Brüsszel tetszését. "Veszélyes dolog ilyen horderejű dolgokat így bejelenteni, tárgyalni kellene - sürgette az MSZOSZ elnöke is.

Árnyaltabban fogalmazott Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke, de ő is jelezte: a szakszervezet nem támogatja a kormány elképzelését. A cél, az államadósság csökkentése támogatandó, az azonban nem, hogy a strukturális átalakítást a kormány a meglévő ellátási szint csökkentésével kívánja elérni - mondta. Különösen érthetetlen a munkanélküliségi ellátás három hónapra csökkentése a jelenlegi helyzetben, amikor sok ezer ember egy évnél hosszabb ideje nem talál munkát.

Palkovics Imre szerint a kormány "nagy felelősséget vesz a nyakába", amikor a közmunkaprogramokkal akarja a helyzetet megoldani. Ma még ugyanis nem látni a közmunkaprogramok felszívó erejét, az érintett ágazatok kapacitását - mondta. Sok a bizonytalanság az elnök szerint, aki szintén nehezményezte az egyeztetések elmaradását, de remélte, hogy a törvénymódosítás előtt érdemben tárgyal a kormány a szakszervezetekkel.

Korábban a LIGA is tiltakozott a tervezett intézkedések ellen, közleményében súlyos hibának és megindokolhatatlannak nevezte, hogy a közel 12 százalékos munkanélküliség idején a kormány a munkahelyek teremtése helyett az álláskeresők utolsó kapaszkodóját vonja meg, és lecsökkenti az összes ilyen típusú járadék folyósítási idejét a harmadára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!