A PricewaterhouseCoopers (PwC) és a Belső Ellenőrök Magyarországi Szervezete (BEMSZ) közösen készített felmérést, amelynek célja egy független fórum biztosítása volt a különböző iparágakban működő belső ellenőrzési szervezetek számára.
A felmérésben részt vett cégek 79 százaléka rendelkezik magyarországi belső ellenőrzési tevékenységgel. Ahol nincs belső ellenőrzési tevékenység, ott a hiány elsődleges oka az, hogy azt a külföldi vállalatcsoport belső ellenőrzése látja el. Az összesített adatok szerint a belső ellenőrzés döntően a vezetőség (ötven százalék), illetve a felügyelő bizottság, audit bizottság (41 százalék) felé tartozik beszámolási kötelezettséggel. A válaszadók viszonylag kis része (37 százalék) rendelkezik audit bizottsággal.
A belső ellenőrzés éves költségkerete alacsonynak mondható, hiszen a szervezetek több mint kilencven százalékánál a nettó árbevétel egynegyed százaléka alatt van.
A válaszadók 57 százaléka nincs meggyőződve arról, hogy a belső ellenőrzés korszerű eszközöket és módszereket alkalmaz tevékenysége során. A Belső Ellenőrök Nemzetközi Szervezete (IIA) normáinak való teljes megfelelés a válaszadók nyolcvan százalékánál nem teljesül. Részleges megfelelésről 23 százalék nyilatkozott.
A szervezetek egyharmada nem rendelkezik belső ellenőrzési alapszabállyal, ötödük pedig kialakított belső ellenőrzési módszertannal sem. A felmérés rámutatott, hogy a válaszadók jelentős részénél a belső ellenőrzés nem részesül megfelelő mértékű támogatásban a szervezeten belül: minden harmadik válaszadó vélte úgy, hogy támogatottsága nem kielégítő és a menedzsment nem értékeli az osztály értékteremtő tevékenységét.
A jövőben a belső ellenőrzési szakembereknek egyre inkább szem előtt kell tartaniuk, hogy mekkora hozzáadott értéket teremtenek a vállalat számára és ezt az értékteremtő tevékenységet hogyan tudják hasznosítani a szervezeten belül. Kulcskérdés továbbá, hogy mindezt megfelelően kommunikálják a menedzsment felé.
"Természetesen ahhoz, hogy ezek az előnyök jelentkezhessenek, először beruházásra van szükség, méghozzá a belső ellenőrzési humán erőforrásokba, folyamatokba és infrastruktúrába" – hangsúlyozta Nagy Péter, a PricewaterhouseCoopers igazgatója, aki hozzáfűzte, "rendkívül fontos például a munkatársak motiválása az okleveles belső ellenőri (CIA) képesítés megszerzésére, az IIA normák bevezetése és betartása, valamint külső minőségbiztosítási ellenőrzés készíttetése."