2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szakmai egyeztetés eredményétől függően várhatóan június végén kerül a kormány elé a vásárokról és piacokról szóló rendelet módosítása. A tervezet elfogadásával végre rendeződhet a hazai – elsősorban a ruházati – értékesítést sújtó, évi több százmilliárd forint kárt okozó feketekereskedelem ügye, számol be a Világgazdaság.

Számos szakmai fórumon felvetődött a vásár- és piactartás részletes szabályait tartalmazó, 1995-ben elfogadott kormányrendelet módosítása – közölte Kondorosi Ferenc, az Új rend kormányzati program összehangolásáért felelős kormánybiztos. A piaci működés „kifehérítésére” irányuló kezdeményezésben nagy az egyetértés a kormány és az érdek-képviseleti szervek között.

A tervezetben szereplő egyik legfontosabb pont a piacok és a vásárok naprakész nyilvántartása; ez azt jelenti, hogy az árusítóhelyeknek sorszámot kell kapniuk, így pontosan követhető a vállalkozások tevékenysége. Az az üzemeltető, amely nem tartja be a rendeletben előírtakat, szigorú szankciókra, például a piac bezárására számíthat – tette hozzá.

Emellett a módosítási tervezetben javasolják a piaci ellenőrzések átalakítását, szigorítását. A kormánybiztos szerint a hatékony vizsgálat érdekében az erre jogosult nyolc szervezet – köztük a VPOP, az APEH és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság – között folyamatos információcserére, akár közös adatbázis létrehozására is szükség van.

A hazai feketekereskedelem melegágyaként gyakran emlegetik a budapesti józsefvárosi piacot. A bazárt fenntartó Komondor Kft. egyik képviselője elmondta, hogy a vádakkal ellentétben a piac területén már eddig is – a rendeleteknek megfelelően – sorszámokkal ellátott árusítóhelyek működtek. Mivel ezek bármikor ellenőrizhetők, nem tartanak a kormányrendelet módosításában szereplő szigorításoktól.

Vámos György, az OKSZ főtitkára elmondta: ma a feketekereskedelem nagysága elérheti az évi több százmillió forintot, ez a teljes kereskedelemnek nagyjából 20-25 százaléka, a ruházat esetén az illegális értékesítés valamivel több, 30-35 százalék. A főtitkár hangsúlyozta: a naponta gyakran 4-5 millió forint forgalmat lebonyolító árusoknál elsősorban nem a kispénzű vevők vásárolnak, hanem a hazai ruházati kiskereskedők jó része, számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!