2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szakmai egyeztetés eredményétől függően várhatóan június végén kerül a kormány elé a vásárokról és piacokról szóló rendelet módosítása. A tervezet elfogadásával végre rendeződhet a hazai – elsősorban a ruházati – értékesítést sújtó, évi több százmilliárd forint kárt okozó feketekereskedelem ügye, számol be a Világgazdaság.

Számos szakmai fórumon felvetődött a vásár- és piactartás részletes szabályait tartalmazó, 1995-ben elfogadott kormányrendelet módosítása – közölte Kondorosi Ferenc, az Új rend kormányzati program összehangolásáért felelős kormánybiztos. A piaci működés „kifehérítésére” irányuló kezdeményezésben nagy az egyetértés a kormány és az érdek-képviseleti szervek között.

A tervezetben szereplő egyik legfontosabb pont a piacok és a vásárok naprakész nyilvántartása; ez azt jelenti, hogy az árusítóhelyeknek sorszámot kell kapniuk, így pontosan követhető a vállalkozások tevékenysége. Az az üzemeltető, amely nem tartja be a rendeletben előírtakat, szigorú szankciókra, például a piac bezárására számíthat – tette hozzá.

Emellett a módosítási tervezetben javasolják a piaci ellenőrzések átalakítását, szigorítását. A kormánybiztos szerint a hatékony vizsgálat érdekében az erre jogosult nyolc szervezet – köztük a VPOP, az APEH és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság – között folyamatos információcserére, akár közös adatbázis létrehozására is szükség van.

A hazai feketekereskedelem melegágyaként gyakran emlegetik a budapesti józsefvárosi piacot. A bazárt fenntartó Komondor Kft. egyik képviselője elmondta, hogy a vádakkal ellentétben a piac területén már eddig is – a rendeleteknek megfelelően – sorszámokkal ellátott árusítóhelyek működtek. Mivel ezek bármikor ellenőrizhetők, nem tartanak a kormányrendelet módosításában szereplő szigorításoktól.

Vámos György, az OKSZ főtitkára elmondta: ma a feketekereskedelem nagysága elérheti az évi több százmillió forintot, ez a teljes kereskedelemnek nagyjából 20-25 százaléka, a ruházat esetén az illegális értékesítés valamivel több, 30-35 százalék. A főtitkár hangsúlyozta: a naponta gyakran 4-5 millió forint forgalmat lebonyolító árusoknál elsősorban nem a kispénzű vevők vásárolnak, hanem a hazai ruházati kiskereskedők jó része, számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!