6p

Javultak a Magyarországon jelen lévő vállalatok várakozásai: jövőre már 15 százalékkal több cég tervez létszámbővítést, mint amennyi szinten tartást vagy leépítést. A legtöbb új munkahelyre a diplomások és a szakképzett fizikai munkások számíthatnak, a szakképzetleneknek viszont jövőre sem lesz jobb a helyzetük. Mfor.hu tudósítás.

Optimistábban tekintettek a jövőbe a hazánkban működő cégek idén ősszel, mint 2009 hasonló időszakában - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat és az MKIK Gazdaság- es Vállalkozáskutató Intézet szerdán nyilvánosságra hozott rövidtávú munkaerőpiaci prognózisából.

Több cég bővíthet, mint tavaly

Eszerint 2011-ben 15 százalékponttal több vállalat tervez létszámbővítést a versenyszférában, mint amennyi szinten tartást vagy csökkentést. Elsősorban a szakképzett fizikai dolgozók és a diplomások iránt nőhet meg a kereslet: előbbieknél 16, utóbbiaknál 12 százalékkal haladja meg a munkaerő-felvételt fontolgató cégek aránya a leépítést tervezőkét.   

2009-ben még jóval visszafogottabbak voltak a várakozások: akkor csupán öt százalékponttal voltak többen a bővíteni kívánó vállalatok. Igaz, a valóság végül kedvezőbben alakult - az új állásokat teremtő társaságok összességében 14 százalékos, a szakképzett fizikai dolgozók és a diplomások esetében pedig 12 százalékos többségbe kerültek.

A fenti adatok is mutatják, hogy szoros összefüggés van a képzettségi szint és az elhelyezkedési esélyek között, mondta el a kutatás alkalmából tartott sajtótájékoztatón Parragh László, az MKIK elnöke. Egyúttal utalt arra, hogy a szakképzetlenek között kiugróan magas, 75 százalékos a munkanélküliség, ráadásul esetükben mindössze egy százalékkal haladja meg a 2011-ben "gyarapodni kívánó" cégek száma a "fogyókúrázókét".  

Optimizmusban élen a feldolgozóipar

A legoptimistábbak a kivitelre termelő, szolgáltató, tisztán külföldi tulajdonban lévő vállalatok voltak, de a kkv-k is bizakodóan várják 2011-et. Az egyes szektorokat tekintve a főleg a német export által húzott feldolgozóiparban a legnagyobb a "hurráhangulat”, míg a legvisszafogottabbnak az építőipari cégek mutatkoztak, tette hozzá Tóth István János, az MKIK GVI ügyvezető igazgatója.      

A kutatók emlékeztettek arra, hogy a magyar üzleti szektor már 2009 végén túljutott a válság mélypontján. A cégek helyzetét és várakozásait mutató indexek 2009 második felében és 2010-ben végig javultak, és mára elérték a válság előtti szintet.

Igaz, a pozitív tendenciák még törékenyek - ezt mutatja a rövid távú várakozások romlása is -, így a kilábalás a válságból várhatóan sokkal hosszabb időt fog igénybe venni, mint amilyen gyorsan a recesszió elérte a gazdaságot.

Év eleje óta egyre többen dolgoznak

Mint ismert, a válság 2008 őszén tört be hazánkba, és a munkaerőpiacon is komoly pusztítást okozott - a foglalkoztatottak száma 140 ezerrel csökkent. A mélypont 2010 eleje volt, azóta lassan, de fokozatosan javulnak a mutatók.

A foglalkoztatottak száma például már 3 millió 792 ezer főt tett ki a 15-64 éves korosztályban idén augusztus és október között, ami az egy évvel korábbi és a három hónappal ezelőtti (2010. május–július) értéket is 35 ezer fővel haladja meg. Ennél több foglalkoztatottat utoljára 2008. november-2009. január között, azaz közvetlenül a válság hazai beszivárgása utáni hónapokban jegyeztek fel: akkor 3 millió 810 ezer ember dolgozott hazánkban.



Igaz, a krízis előtti szint eléréséhez további jelentős javulásra lenne szükség - 2008. augusztus-októberben még 3 millió 883 ezer, július-szeptemberben pedig 3 millió 891 ezer foglalkoztatott volt, azaz mintegy 90-100 ezerrel több, mint 2010. augusztus-októberben.               

A foglalkoztatási arány - a foglalkoztatottaknak a megfelelő korcsoportba tartozó népességhez viszonyított aránya - 56 százalékot tett ki az elmúlt három hónapban a 15-64 évesek között, ami az előző három hónaphoz képest stagnálást, az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva pedig enyhe, 0,4 százalékos javulást jelez.

A munkanélküliség a tavasszal beindult csökkenés után gyakorlatilag stagnál - az elmúlt három hónapban átlagban 465 ezren volt a regisztrált állástalanok száma a 15-64 éves korosztályban. Ez mintegy 30 ezer fővel kevesebb a mélypontot jelentő 2010. január–márciusi értéknél, viszont még mindig csaknem 30 ezerrel több a 2009. augusztus-októberi időszakban mértnél.

A munkanélküliségi ráta - a munkanélküliek aránya a gazdaságilag aktív népességen belül - az év eleji 11,9 százalékról 10,9 százalékra esett vissza július-szeptemberre, augusztus-októberben pedig ezen a szinten maradt.

A válság előtti szint eléréséhez további, több mint három százalékos javulásra lenne szükség - erre valószínűleg még sokáig kell várni. (A grafikon a 15-74 éves korosztályon belüli rátát mutatja, de ez gyakorlatilag megegyezik a 15-64 éves korosztályon belüli mutatóval - a szerk.)       

A fentiekből következően a gazdaságilag aktívak száma - foglalkoztatottak és munkanélküliek együttvéve - is enyhe mértékben nőtt. Augusztus-októberben 4 millió 258 ezren voltak ilyen státusban, ami év elejéhez képest 70 ezer, 2009. augusztus-októberhez viszonyítva pedig 60 ezer fős javulást, összességében pedig sok éves csúcsot jelent.


Ennek megfelelően javuló tendenciát mutat az aktivitási ráta - a gazdaságilag aktívak aránya a népességen belül - is. Idén augusztus-októberben 62,9 százalékos volt ez a ráta, ami csaknem egy százalékkal több, mint egy évvel korábban.

Igaz, ez nemzetközi összehasonlításban még mindig nagyon alacsony, hiszen - 2009-es adatok szerint - az EU-átlag 71 százalék. Magyarországnál alacsonyabb értéket csak Máltában mértek, azaz van mit behozni az elkövetkező években.

25 év alatt és 50 év felett nagy a baj

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerint a 25-45 éves korosztály foglalkoztatottsági szintje már majdnem eléri az unió átlagát, a 25 év alatti és az 50 év feletti korosztályban viszont továbbra is nagy a baj - utóbbiaknál valószínűleg az  (ál)rokkantnyugdíjasok kimagaslóan magas száma jelenti az egyik legnagyobb problémát.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!