2p

A szakszervezeti vezetők szerint világszerte 30 millió állás kerül veszélyben a könnyűipari szektorban, ha nem hosszabbítják meg az a több évtizede fennálló kvótarendszert, mely megállapodás a hónap végén érvényét veszti.

A szakszervezeti vezetők szerint világszerte 30 millió állás kerül veszélybe a könnyűipari szektorban, ha nem hosszabbítják meg azt a több évtizede fennálló kvótarendszert, mely megállapodás a hónap végén érvényét veszti.

Az ICFTU (Szabadkereskedelmi Megállapodás Nemzetközi Konföderációja) 18. kongresszusának fő témája Kína textilipari térhódítása lesz, számolt be az AFP francia hírügynökség. A kérdés aktualitását az adja, hogy az év végén lejár az az immár 40 éves múltra visszatekintő mennyiségi korlátozást alkalmazó kereskedelmi rendszer, amely idáig valamelyest gátat szabott a kínai áruk dömpingjének.

[ajanlo=87][igazitas=left/] Ha nem sikerül megállapodni a legnépesebb ország képviselőivel, az nem csak a már jelenleg is visszaszorulóban lévő európai ruházati gyárak létét pecsételi meg, de Ázsiában is földcsuszamlásszerű változásokat generálhat. A világ egyik legszegényebb országában, Bangladesben például egymillió munkahely kerülhet veszélybe - mondta el az országot képviselő Roy Ramesh Chandra. Ebben az esetben pedig ezeknek a nőknek a többsége a szexiparban fog kikötni, hogy megélhetését biztosítani tudja - idézte Chandrát az AFP.

A textilipari szakszervezetek nemzetközi szövetségének vezetője, Neil Kearney is meglehetősen pesszimista. Kína, amely nem tagja ICFTU-nak, nem érdekelt a kvóták fenntartásában. Így a jelenlegi 28 százalékos világpiaci részesedése nagyon rövid időn belül növekedésnek indulhat. Ez pedig az érdekképviseleti vezető szerint akár 30 millió munkás állásába is kerülhet. Mint mondta, a korlátozott termelőkapacitások miatt január elsejétől még nem lesz drasztikus változás, ám az azt követő két-három év gyökeresen átrendezi a piacot.

Kína a globalizáció bajnoka, szól az egyik cinikus kommentár. Ezt támasztja alá, hogy Banglades mellett Indonézia, Srí Lanka, Malajzia, a Fülöp-Szigetek, Mexikó és Tajvan is komoly nehézségekkel kell hogy szembenézzen, ha elindul a kínai textilipari dömping.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok
Ellenolimpiát tartottak a sanyarú sorsú ázsiai varrónők
Leépülő hazai textilipar

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!