2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kínában ezentúl "a nemzetbiztonság védelme" szempontjából megvizsgálják a külföldi cégek vállalatfelvásárlásait és a külföldi részvételű vállalategyesüléseket.

A kínai kormány a hét végén közölte, hogy evégből  az állami tervhivatal és a kereskedelmi minisztérium bizottságot alakít, és e bizottság vizsgálja majd a külföldi tőke megjelenését a nemzetvédelem szempontjából fontos területeken: a mezőgazdaságban, az energia- és a nyersanyagiparban, az infrastruktúrában, a szállításban-közlekedésben, a fejlett technológiában és a berendezésgyártásban.

Közelebbről azt vizsgálják majd, hogy a külföldiek tervezett beruházásai miként érintik Kína gazdasági stabilitását, társadalmi rendjét és a nemzetbiztonsággal kapcsolatos hazai technológiai kutatást és fejlesztést.

A 2008-as kínai monopóliumellenes törvény már tartalmazott paragrafusokat a külföldi cégek nemzetbiztonsági ellenőrzéséről és a kínai ipar védelméről. Az új kormányrendelet ennek végrehajtását részletezi. Korábban a külföldi vállalatoknak kevés ilyesféle ellenőrzésre, vizsgálatra kellett számítaniuk Kínában, emlékeztetett a Dow Jones hírügynökség.

A külföldiek új, megvalósult működőtőke-beruházásai Kínában először 1992-ben haladták meg az évi 10 milliárd dollárt. 2002-ben az új  külföldi beruházások értéke első ízben meghaladta az 50 milliárd dollárt, és 2008-ban 92,4 milliárd dollár volt a kínai kereskedelmi minisztérium statisztikája szerint. 2009-ben valamivel kevesebb, 90 milliárd dollárnyi új külföldi működőtőke-beruházás valósult meg Kínában, de a csekély visszaesés átmenetinek bizonyult: tavaly első ízben 100 milliárd dollárnál többet - pontosan 105,74 milliárd dollárt -  tettek ki a külföldiek új, megvalósult működőtőke-beruházásai Kínában; az elmúlt húsz évben összesen valamivel több mint egybillió dollárt.

A kínai cégek külföldi működőtőke-beruházásai az 1990-es években haladták meg először a 2 milliárd dollárt, 2005-ben a 10 milliárd dollárt, és tavaly év végére 59 milliárd dollárt értek el, szintén a kínai kereskedelmi minisztérium adata szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!