3p

Kis pénzből, kis országban is lehet nagy focit csinálni - ezt egyértelműen bizonyítja, ha végignézünk a futball vb-n legjobb nyolc közé került országok névsorán. Paraguay, Uruguay és Ghána gazdasági erejét tekintve eltörpül a nagy országok mellett, futballban mégis olykor az óriások fölé tud nőni. Mfor.hu háttér.

A dél-afrikai foci-vb többszörösen is bizonyította azt a tételt, miszerint nagy focihoz nem feltétlenül kell nagy pénz. A legjobb nyolc közé ugyanis több olyan ország is bekerült, amely európai mércével nézve kifejezetten szegénynek vagy/és kicsinek számít - mégis sikerült világverő csapatot kialakítania.    

GDP: tátongó szakadékok

A gazdasági teljesítményt tekintve az állva maradt országok közül kimagaslik Németország, Brazília és Spanyolország, de Hollandia és Argentína is befér a globális top 25-be. Brazíliát egyébként  a gyorsan fejlődő, gazdaságilag legígéretesebb országok közé sorolják, Oroszországgal, Indiával és Kínával együtt (BRIC-országok – a szerk).

(Forrás: CIA World Fact Book)

A fenti öt nemzettől gazdaságilag nagyságrendekkel elmarad a legjobb nyolcba szintén bejutott többi állam: Uruguay éves bruttó nemzeti összterméke 63-szor, Ghánáé 77-szer, Paraguayé mintegy 100-szor kisebb Németországénál, de még Argentínához képest is 10-20-szoros a különbség.

Hasonló differenciát fedezhetünk fel az egy főre jutó GDP-t tekintve. Ezen a téren a holland-német-spanyol trió magaslik ki a mezőnyből, 30 és 40 ezer dollár közötti mutatóval. Őket jócskán lemaradva követi a brazil-argentin-uruguayi hármas, 10 ezer dollárt alig meghaladó értékkel.

Forrás: CIA World Fact Books


Paraguay 4100 dolláros mutatójával még Dél-Amerikában is szegénynek számít, Ghána pedig világviszonylatban is a sereghajtók között található 1500 dollárjával - ennél kisebb GDP-je csak 28 országnak van.

Hiába vannak többen  

Ami a lakosságszámot illeti, a legnagyobb "emberanyagból" a 201 milliós, a Föld ötödik legnépesebb országának számító Brazília gazdálkodhat, de Németország (82 millió), Argentína (41 millió) és Spanyolország (40,5 millió) is lényegesen több tehetséggel rendelkezik kicsi versenytársainál - legalábbis ha feltételezzük, hogy minden országban ugyanannyi talentum jut egymillió lakosra.

Forrás: CIA World Fact Books


Hozzájuk képest törpeállamnak számít az alig több mint hatmilliós Paraguay és a vb-n résztvevő országok egyik legkisebbike, a főként olasz és spanyol bevándorlók által az 1830-as években állammá szervezett Uruguay, ahol mindössze 3,5 millióan élnek.           

Szintén óriási különbségek mutatkoznak az igazolt focisták számát tekintve: míg Németországban 6,1 millióan, Brazíliában 2,1 millióan, Hollandiában pedig 1,1 millióan kergetik a labdát (azaz Robbenéknél minden 16. ember focizik), addig Paraguayban 87 ezer, Uruguayban 42 ezer, Ghánában pedig mindössze 27,5 ezer igazolt játékosból áll a hátország.

Kár a pénzre fogni

Utóbbiak ennek ellenére képesek olyan csapatot kiállítani, amelyek a világ legjobbjaival is versenyre kelnek. Ennek társadalom- és sportlélektani, valamint egyéb okait hosszasan lehetne elemezni - annyi mindenesetre biztos, hogy aki a pénzhiányra fogja a hazai futball évtizedek óta tartó mélyrepülését, az  téved - vagy hazudik.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!