A dél-afrikai foci-vb többszörösen is bizonyította azt a tételt, miszerint nagy focihoz nem feltétlenül kell nagy pénz. A legjobb nyolc közé ugyanis több olyan ország is bekerült, amely európai mércével nézve kifejezetten szegénynek vagy/és kicsinek számít - mégis sikerült világverő csapatot kialakítania.
GDP: tátongó szakadékok
A gazdasági teljesítményt tekintve az állva maradt országok közül kimagaslik Németország, Brazília és Spanyolország, de Hollandia és Argentína is befér a globális top 25-be. Brazíliát egyébként a gyorsan fejlődő, gazdaságilag legígéretesebb országok közé sorolják, Oroszországgal, Indiával és Kínával együtt (BRIC-országok – a szerk).
A fenti öt nemzettől gazdaságilag nagyságrendekkel elmarad a legjobb nyolcba szintén bejutott többi állam: Uruguay éves bruttó nemzeti összterméke 63-szor, Ghánáé 77-szer, Paraguayé mintegy 100-szor kisebb Németországénál, de még Argentínához képest is 10-20-szoros a különbség.
Hasonló differenciát fedezhetünk fel az egy főre jutó GDP-t tekintve. Ezen a téren a holland-német-spanyol trió magaslik ki a mezőnyből, 30 és 40 ezer dollár közötti mutatóval. Őket jócskán lemaradva követi a brazil-argentin-uruguayi hármas, 10 ezer dollárt alig meghaladó értékkel.
Paraguay 4100 dolláros mutatójával még Dél-Amerikában is szegénynek számít, Ghána pedig világviszonylatban is a sereghajtók között található 1500 dollárjával - ennél kisebb GDP-je csak 28 országnak van.
Hiába vannak többen
Ami a lakosságszámot illeti, a legnagyobb "emberanyagból" a 201 milliós, a Föld ötödik legnépesebb országának számító Brazília gazdálkodhat, de Németország (82 millió), Argentína (41 millió) és Spanyolország (40,5 millió) is lényegesen több tehetséggel rendelkezik kicsi versenytársainál - legalábbis ha feltételezzük, hogy minden országban ugyanannyi talentum jut egymillió lakosra.
Hozzájuk képest törpeállamnak számít az alig több mint hatmilliós Paraguay és a vb-n résztvevő országok egyik legkisebbike, a főként olasz és spanyol bevándorlók által az 1830-as években állammá szervezett Uruguay, ahol mindössze 3,5 millióan élnek.
Szintén óriási különbségek mutatkoznak az igazolt focisták számát tekintve: míg Németországban 6,1 millióan, Brazíliában 2,1 millióan, Hollandiában pedig 1,1 millióan kergetik a labdát (azaz Robbenéknél minden 16. ember focizik), addig Paraguayban 87 ezer, Uruguayban 42 ezer, Ghánában pedig mindössze 27,5 ezer igazolt játékosból áll a hátország.
Kár a pénzre fogni
Utóbbiak ennek ellenére képesek olyan csapatot kiállítani, amelyek a világ legjobbjaival is versenyre kelnek. Ennek társadalom- és sportlélektani, valamint egyéb okait hosszasan lehetne elemezni - annyi mindenesetre biztos, hogy aki a pénzhiányra fogja a hazai futball évtizedek óta tartó mélyrepülését, az téved - vagy hazudik.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum