2p

A kis- és középvállalatok kockázati tőkéhez jutásának esélyeit javító eddigi kormányzati intézkedések a tőkekínálati oldalnak a viszonylag egyszerű, gyors, kevés költségvetési forrást igénybe vevő és jól reklámozható javítására helyezték a hangsúlyt, miközben a keresleti – vállalkozói – oldal problémáinak a feltárására és kezelésére még kísérletek is alig történtek.

Befektetési rangsor Kelet-Európában

A volt szocialista országok kockázatitőke-befektetéseiről az első adatok 2000-ben kerültek a nemzetközi felmérésekbe. A legelőkelőbb helyezést a rangsor 26. helyével Lengyelország érte el, ahol a 2000. évi befektetések értéke az Európai Kockázati Tőke Egyesület (EVCA) adatai szerint 186 millió USD volt. A második legtöbbet befektető a 31. helyre került Csehország lett 112 millió dollárral. Magyarországon az EVCA szerint 47 millió dollár értékű kockázati tőkét fektettek be, ezzel 36. lett a sorban. (A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület, a HVCA felmérése szerinti 103 millió dollár értékű befektetéssel Magyarország a 32. helyen állna.) Az EVCA szerint a magyaroknál több tőkét kaptak a román, a bolgár és a lett cégek, az észt, a litván és a szlovák vállalkozások pedig kevesebbet.


Karsai Judit
Bővebben a Piac és Profit magazin októberi számában!



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!