[ajanlo=257][igazitas=left/]A döntés indoka, hogy az egyre növekvő térségi villamosenergia-ár és gyenge dollár miatt a kohó milliárdos veszteséget okoz a társaságnak. Az elektrolízisen alapuló technológia minden tonna alumíniumhoz 16000 kilowattóra villamos energiát igényel, így jelenleg az áramszámla már megközelíti az alumínium értékének 50 százalékát. A leállítás folyamata 2006. január 1-jén indul és öt hétig tart. Ezzel összefüggésben mintegy 320 munkavállaló leépítésére kerül sor - áll a társaság közleményében.
A 16000 négyzetméter alapterületű kohócsarnokban lebontják a 176 elektrolizáló berendezést és a csarnokot más célra hasznosítják. Az alumínium félgyártmány-gyártást a kohó leállítása nem befolyásolja, a termelés folytatódik vásárolt kohóalumínium és alumínium hulladék bázisán.
A társaság azt tervezi, hogy alumínium félgyártmány-kibocsátását 2010-ig 50 százalékkal növeli. A kohó helyettesítésére 1,2 milliárd forintos beruházással ez év végéig kiépül az új olvasztókapacitás a vásárolt alumínium megolvasztásához. A kohó leállásával nem lesz szükség a társaság Ajkai Timföldgyárából elektrolízis céljára szállított timföldre, amely a timföldgyár kapacitásának ötödét jelentette. A "szabaddá váló" timföld jelentős részének piaci elhelyezése megoldható.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Magyarországon is leépíthet az Alcoa
Több milliárdból épít gyárat a Hydro Győrben
A magyar határnál ruház be a világ legnagyobb alumíniumipari cége
Kohóleállítás és elbocsátás Inotán
A MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Rt. igazgatósága úgy döntött, hogy a következő év elején leállítja az Inotán működő alumíniumkohót - tájékoztatott a társaság.