Kinél van a vezetői pálca?
Sokak szerint a túlzott elvárások ugyancsak kiégéshez vezetnek, de számos tapasztalat bizonyítja, hogy a nehéz faladatok önmagukban nem elegendőek a túlhajszolt állapothoz. Saját életünkben is akadnak olyan példák, mikor az elénk tornyosuló, nehéznek tűnő problémákat is könnyeden oldottuk meg.
A kiégés csak akkor következik be, ha nem vállaljuk fel az irányítói szerepet a feladat megoldásában. Előfordulhat, hogy nem kockáztatunk attól való félelmünkben, hogy kirúgnak minket, noha egyetlen olyan embert sem tudunk megnevezni, akit az elmúlt 5 évben elbocsátottak volna. A munkavállalók jelentős része jóval nagyobb erővel rendelkezik, mint gondolná. Ha saját területünkön jó szakemberek vagyunk, biztosak lehetünk benne, hogy vállalatunk számára többe kerül egy új ember felvétele és betanítása, mintha felvállaljuk az elsőre talán nehéznek tűnő feladatok megoldásával járó szerepet.
Az első lépés
A különféle stressz-oldási stratégiák közül a legcélravezetőbb a probléma-centrikus megközelítés. Az orvosi segítségen túl számos vállalatnál vannak szabadidős és egészségmegőrző programok, de ne rettenjünk vissza a főnökünkkel való beszélgetéstől sem.
Természetesen a kezelés akkor a leghatékonyabb, ha még a kiégés előtt észrevesszük a figyelmeztető jeleket és megelőzzük a bajt. Ez akkor lehet hatásos, ha a vállalatnál megfelelő a munkatársak között a bizalmi kapcsolat, és figyelnek önmagukra, valamint kollégáikra is.
A fenti példákból is kitűnik, hogy gyakran jóval egyszerűbb a probléma orvoslása, mint gondoltuk volna. Amennyiben próbálkozásunkat mégsem koronázná siker, még mindig elgondolkodhatunk a munkahely változtatáson.
(Menedzsment Fórum)
Költséghatékony praktikákkal a kiégés ellen
A kiégés jelentősége az utóbbi években számottevően megnőtt. A válságon a betegszabadság és a munkahely változtatás mellett költségkímélő módszerekkel is úrrá lehetünk.