Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikai helyettes államtitkára a világ energetikai kilátásairól IEA által készített kiadvány, a World Energy Outlook 2010 budapesti bemutatója alkalmából tartott tájékoztatón pénteken elmondta: az IEA szakértői tanácsot és irányt is adnak a készülő új magyar energiastratégiához.
Fatih Birol arra hívta fel a figyelmet, hogy a világban túlkínálat van földgázból, és a források megosztását növeli a cseppfolyós szállítás elterjedése. Emiatt a földgáz világpiaci ára nyomott, és várhatóan az is marad. Ez arra ösztönözheti a hosszú távú gázvásárlási szerződések megkötésekor a vevőket, hogy az olajtól elszakadó, rugalmasabb árképletet határozzanak meg. Európában már elindult ez a folyamat - mondta a szakértő.
Mint ismert, jelenleg Magyarországra orosz gáz érkezik az E.ON Földgáz Trade és a Gazprom között érvényes hosszú távú szerződés alapján, amely 2015-ben lejár.
A olaj világpiaci árának alakulására vonatkozó újságírói kérdésre az IEA szakértője azt válaszolta: 2015-re dollárban számolva biztosan háromjegyű lesz az ár. Az olaj iránti igény növekedési ütemének csökkentése az elektromos autók elterjedésével lesz elérhető, és ebben a legnagyobb energia igényt támasztó Kína az élen jár.
A World Energy Outlook 2010 megállapításainak legfontosabb tényezői közé sorolta Fatih Birol, hogy hitelek hiánya miatt visszaeshetnek az energetikai beruházások, Kína, India és más feltörekvő országok energiaigénye dinamikusan nő, az emelkedő olajárakat és a földgázpiac átrendeződését, valamint a klímaváltozással összefüggő energetikai kérdések megoldását. Ez utóbbi témában elmondta, hogy a megújuló energia jelenlegi 19 százalékos részaránya 2030-ra 32 százalékra nőhet, de ehhez a kormányoknak jelentős állami támogatást kell nyújtaniuk. Ugyanakkor a földgáz viszonylag mérsékelt ára versenyelőnyt jelent a megújulókkal szemben.
MTI