3p

Még nem dőlt el, hogy a minimálbér-emelés kapcsán a munkaadói oldal mekkora összegű kompenzációs keretre tesz javaslatot.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége 20 milliárd forintot meghaladó összeget tart elfogadhatónak a Világgazdaság szerint.

Bár a kormány hivatalosan havi 50 ezer forintos minimálbérre tett javaslatot - és ezt az álláspontját fogja képviselni a szociális partnerek jövő hétfői egyeztetésén is -, tegnap reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor miniszterelnök már ennél magasabb összeget is elképzelhetőnek tartott. Függetlenül attól, hogy a kormány a kétéves büdzséjében a költségvetési szférára nézve az 50 ezer forintos kötelező legkisebb munkabérrel számolt. Az ezt meghaladó minimálbért akkor tartja elfogadhatónak a kabinet, ha a munkaadók és a munkavállalók ebben meg tudnak állapodni. Ebben az esetben a kormány minden, az állami szférában rá háruló feladatot végrehajt - jelentette ki a miniszterelnök.

Pozitívan értékelte Wittich Tamás, hogy az 57 500 forintos javaslatukhoz ily módon közelítene a kormány, ám szerinte zavaró, hogy ezt a munkaadók és a munkavállalók megállapodásához kötné. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) alelnöke hangsúlyozza: ahhoz, hogy a vállalatok a megemelt minimálbért ki tudják gazdálkodni, 15-20 milliárd forintos kompenzációs keret létrehozására lenne szükség. Szerinte a költségvetés többletbevételéből erre a célra át lehetne csoportosítani.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) - mely 45-46 ezer forintos minimálbérre tett javaslatot - ma teszi közzé a kompenzációs keretre vonatkozó számításainak pontos összegét. Lapunk úgy tudja, hogy ez az összeg meg fogja haladni az MSZOSZ által becsült 20 milliárdot. A Gazdasági Minisztérium illetékese csak a jövő héten ad tájékoztatást egyebek közt arról, hogy készít-e a tárca kompenzációs csomagot, vagy sem.

Ismeretes, hogy az MSZOSZ minimálbér-tarifarendszer bevezetését szorgalmazza, melynek értelmében a minimálbér a munkavállaló végzettségének megfelelően változna. A javaslat a betanított munkásoknál 65 ezer, a szakmunkásoknál 75 ezer, a középfokú végzettségűeknél 80 ezer, a felsőfokúaknál 120 ezer, míg az egyetemi végzettségűeknél 140 ezer forintos értéket célozza meg. A kormányzati oldalnak a differenciált minimálbér bevezetésével kapcsolatos álláspontja erősen váltakozik, 1999-ben támogatta, tavaly elvetette - emlékeztetett Wittich Tamás. A munkaadói oldalról az MGYOSZ egyértelműen elveti ezt a javaslatot. Rolek Ferenc alelnök szerint alapvetően a munkakör határozza meg a fizetés mértékét, és nem a végzettség.

Ha a kötelező legkisebb munkabér mértékéről az Országos Munkaügyi Tanácsban szeptember 10-ig nem születik döntés, akkor az egyeztetés még további 15 napig folyhat - olvasható a munka törvénykönyvében. Ha ezután sem jön létre megállapodás, a kormány saját hatáskörében dönthet a minimálbér mértékéről. Ehhez figyelembe kell vennie a munkavállalók szükségleteit is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!