Az Európai Unióban a vállalkozások 90 százaléka kisvállalkozás, és egyre több az egyszemélyes cégek száma. Ezeknek többnyire viszonylag kicsiny tőkére - 25 ezer eurónál kevesebbre - van szükségük a működéshez, de ennek tömeges előteremtése ma még sokszor nehézségekbe ütközik. Ösztönözni és segíteni kell a pénzügyi szektort is, hogy megbirkózzék ezzel a kihívással, vélik a brüsszeli bizottság tagjai.
Magyarországon az elmúlt években bírálatok érték a mikrohitelekkel kapcsolatos központi szabályozást, és a kormány éppen a nyáron döntött arról, hogy decentralizálja a mikrohitelprogramot. Ennek nyomán a felhasználható források nagyobb részét a helyi vállalkozásfejlesztési központoknál lehet megpályázni. A gazdasági minisztérium ennek jegyében az országos mikrohitelalapban lévő 13,4 milliárd forintból közel 4 milliárdot kíván a helyi központokhoz átcsoportosítani.
Az Európai Bizottság 1999 óta külön programokkal igyekezett segíteni a kis- és középvállalati szektor fellendítését - beleértve finanszírozási gondjainak enyhítését is - az idén taggá vált országokban. A brüsszeli testület legutóbbi jelentésében ugyanakkor még azt állapította meg, hogy ezekben az államokban az ágazat helyzete gyengébb, mint a régebbi uniós tagokéban.
(MTI)
Könnyítené a kisvállalkozók mikrohitelhez jutását az EU
A kisvállalkozók mikrohitelhez jutásának könnyítését szorgalmazzák az Európai Bizottságban és az európai ipari szövetségekben annak érdekében, hogy a vállalkozói szellem növekedése révén javuljon az Európai Unió versenyképessége.