A magyar számviteli szabályok szerint készült konszolidált, nem auditált adatok szerint január-júniusban a bank 6 százalékkal, 920 milliárd forintra növelte mérlegfőösszegét az előző év azonos időszakához képest.
Az MTI-hez eljuttatott beszámoló szerint az eredményre az elmúlt hat hónapban is negatívan hatott az alacsony kamatkörnyezet, illetve a lecsökkent lakossági hitelportfolió. Ugyanakkor kedvezően befolyásolta az eredményt egyebek között a vállalati és a lakossági kulcsszegmensekben az első fél évben történt új hitelkihelyezések növekedése. Emellett a bankcsoport a deviza jelzálog- és autóhitel elszámolás lezárása eredményeként jelentős összegű értékvesztést szabadított fel.
A bank működési költségei a tulajdonosváltással kapcsolatos projektek miatt 3 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. (A Budapest Bank Zrt. tavaly nyáron került állami kézbe, a Magyar Feljesztési Bank (MFB) csoporthoz tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. fizette ki a bank 100 százalékos üzletrészének ellenértékét, 700 millió dollárt a General Electric Capital Group számára.) A bankcsoport bruttó lakossági hitelállománya 5 százalékkal, 318,9 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az autóhitel portfólió 6,7, a jelzáloghitelek állománya 4, a fedezetlen hitelek állománya 9 százalékkal mérséklődött.
A bank közölte azt is, hogy az utóbbi hónapokban a lakossági kulcsszegmensekben - így elsősorban a személyi kölcsön, a jelzálog- és autóhitelek területén - elért jelentős hitelezési növekedés révén megállította a portfoliócsökkenést. 2016 első fél évében 48 százalékkal több autóhitelt, 60 százalékkal több jelzáloghitelt és 40 százalékkal több személyi kölcsönt helyezett ki, mint 2015 első hat hónapjában.
A kis- és középvállalatokra szakosodott üzletág hitelállománya 9 százalékkal, 470 milliárd forintra, a mikrovállalati hitelállomány pedig 13 százalékkal emelkedett. A vállalati üzletág eredményeihez hozzájárult az MNB növekedési hitelprogramban való aktív részvétel is, ennek harmadik szakaszában a bankcsoport a piaci részesedését meghaladó mértékben, forintban és devizában együttesen 19 milliárd forintot, a teljes piaci volumen 15 százalékát helyezte ki június 30-ig - jegyezte meg a pénzintézet. Az átlagos eszközjövedelmezőség (ROA) 2,96 százalékra csökkent az első fél évben az egy évvel korábbi 3,59 százalékról, az átlagos tőkejövedelmezőség (ROE) pedig 23,96 százalékról 21,17 százalékra mérséklődött.
MTI