A magyar gazdaság versenyképessége a vállalkozások versenyképességétől függ, s a statisztika azt mutatja, hogy jelenleg a visegrádi országok közül Magyarország áll az első helyen - mondta Pongorné Csákvári Marianna, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) helyettes-államtitkára kedden a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) fórumán.
A vállalati szféra jövedelmezősége jelentősen javult 2001 óta, amit az adózás előtti eredmény és a nettó árbevétel hányadosa tükröz - magyarázta Pongorné Csákvári Marianna. Ez a mutató, amely a gazdaság egészében 4,2 százalékot jelzett 2001-ben, tavaly 5,8 százalékra emelkedett - tette hozzá. Különösen kiugró az ipar jövedelmezőségének alakulása: a 2001-es 3,6 százalékos mutató 2003-ra 7,4 százalékra kúszott fel - rögzítette a helyettes-államtitkár.
A visegrádi országok termelékenységi rangsorát Magyarország vezeti Csehország és Szlovákia előtt - ismertette az Eurostat felmérését Pongorné Csákvári Marianna. Eszerint 2003-ban a még 15 tagú Európai Unió termelékenységi mutatóját 100-nak véve Magyarország 62,6 százalékkal áll az élen a 61 százalékot elérő Csehország, és az 56 százalékos mutatóval rendelkező Szlovákia előtt.
"Versenytársaink az utóbbi években igencsak megközelítettek minket, hiszen 2001-ben még 8 százalékos volt az előnyünk" - figyelmeztetett a helyettes-államtitkár. A minisztériumi szakember elemezte a mikro-, kis és közepes vállalkozások szerepét a magyar gazdaságban. Elmondta, hogy Magyarországon ez a szektor adja a GDP 48 százalékát, ami elmarad az (15 tagú) EU 60 százalékos átlagától.
A helyzeten talán némileg javíthat a GKM által meghirdetett versenyképességi operatív program, amelynek keretében 2004-ben 9,6 milliárd forintos állami többletforráshoz jut a szektor - jelentette ki Pongorné Csákvári Marianna.
A vállalkozások versenyképességének javítását kívánja előremozdítani a kamara is - hangoztatta Koji László. A BKIK elnöke szerint ezt a küzdelmet nagymértékben segítheti a fővárosi önkormányzat is, ha megrendeléseivel piachoz juttatja a budapesti vállalkozásokat. A fórum alkalmával Koji László, a BKIK elnöke kamarai kitüntetéseket adott át. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Gyenge a magyar cégek versenyképessége
Nem állunk jól az országok k+f versenyében
Kulcsfontosságú a vállalkozások versenyképességének növelése
A magyar gazdaság versenyképessége a vállalkozások versenyképességétől függ, s a statisztika azt mutatja, hogy jelenleg a visegrádi országok közül Magyarország áll az első helyen.