A jelent ki-ki vérmérséklete szerint éli meg. A legtöbben túlértékelik jelentőségét. „Ilyen még nem volt, honnan tudhattam volna, hogy...”, vagy „erről még a legjobb egyetemeken sem esett szó…” típusú gondolatokat dédelgetve és így a probléma megoldhatatlanságára hivatkozva, a döglött lovat az út túloldalára tolják, ezzel maguk részéről a problémát feltártnak és megoldhatatlannak ítélik.
Vannak, akik ilyen könnyen nem adják fel a maguk elé állított nehézségeket. Ezek közül nagyon sokan délibábot kergetnek. Vagy azért, mert a feladat tényleg megoldhatatlan, vagy azért, mert a problémamegoldást nem „jó helyen” keresik.
Az igazi kérdés az, hogy
- kik azok a kevesek, akiknek a látszólag megoldhatatlan is megoldható?
- ezeknek a keveseknek milyen a gondolkodásuk és a munkamódszerük?
A rendelkezésemre álló időben kizárólag ez utóbbi kérdésről fogok beszélni az alábbiak szerint csoportosítva gondolataimat:
1) TankönyveimMely könyveket kezelem bibliaként, abban az értelemben, hogy gondolkodni tanít és nem probléma megoldásokat ismertet:
Peter F. Drucker: The Essential Drucker (Harvard)
Jim Collins: Jóból kiváló (Stanford)
Peter Senge: Az ötödik alapelv (MIT)
Norton-Caplan: Balance ScoreCard, Stratégiai térképek (Harvard)
Gary Harpst: Vállalkozásból vállalat (Harvard)
2) A KÜRT gyakorlata
Lényegében a fentiekből kiválogattuk a nekünk tetszőket (mert érthető, mert megvalósítható, mert innovatív…) és saját képünkre formáltuk azzal, hogy a napi gyakorlatunkban együtt élünk velük. Ezt a rendszert KÜRT Mátrixnak neveztük és nélküle már nem tudnánk élni. Persze vele élni sem könnyű.
3) Gondolatébresztő esettanulmányokKürti Sándor az Üzleti Gondolkodó Iskola keretében fog bemutatni néhány esetet, amelyeknek kitalálása, megvalósítása, nem következhetett az azt megelőző gyakorlatunkból, csak az azt megelőző innovatív gondolkodásunkból.