A negyedév egészében a korrigált index szerint 3,2 százalékkal nőtt a termelés az előző negyedévhez képest, márciusban azonban hó/hó alapon 7 százalékos visszaesés mutatkozott, az év/év alapú bővülés pedig nem érte el a 3 százalékot.
A növekedés üteme éves összehasonlításban is csökkent: az első negyedévi ipari termelés 10 százalékkal haladta meg a 2000 azonos időszakában mért szintet, 2000-ben viszont az első negyedévi növekedés 21 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az ütemcsökkenésben az export és a belföldi felhasználás egyaránt szerepet játszott. Az export esetében a tavalyi első negyedév kiemelkedően magas - 32 százalékos - növekedésénél 11 százalékponttal lett kisebb az idei. A márciusi ütemcsökkenés az export esetében is erősebb, mint a negyedév egészében. Az ipar belföldi értékesítésében láthatóan megtört a tavalyi élénkülés, az idei első negyedévben nem egészen 3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, márciusban pedig 3 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban. Az ipari termelés növekedési ütemének lassulása elsősorban a 300 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatok körében volt megfigyelhető. Mivel ezek a vállalatok a legnagyobb exportőrök is egyben, ez a jelenség az európai gazdasági konjunktúra gyengülésével is összefügghet - írja a KSH jelentése.
A külkereskedelmi forgalom viszonylag gyorsan nőtt 2001 első negyedévében, az export és az import volumene egyaránt 16 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban. Mindemellett fokozatosan mérséklődött mind a kivitel, mind a behozatal növekedési üteme: januárban 29 százalékkal, februárban 16 százalékkal, márciusban 3 százalékkal volt nagyobb a kivitel dollárértéke a bázisidőszakénál. A behozatalban is hasonló mértékű volt az ütemcsökkenés. A külkereskedelmi mérleg hiánya az első három hónapban 968 millió dollár (1031 millió euró) volt, 105 millió dollárral több, mint tavaly ugyanebben az időszakban. (A két évvel korábbi szintet 346 millióval haladta meg.)
Az áremelkedések üteme gyorsult: az ipari termelői árak 9,6 százalékkal haladták meg a 2000 január-márciusit, ez valamivel nagyobb arány az egy évvel korábbinál. A fogyasztói árak január-április hónapokban 10,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest; az április havi 10,3 százalék 1,1 százalékponttal több az egy évvel korábbinál. A foglalkoztatottak száma 2001 első negyedévében 3 millió 852 ezer volt, 1,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az idei első három hónapban 6,0 százalék volt a munkanélküliségi ráta, szemben az egy évvel korábbi 6,7 százalékkal.
A folyó fizetési mérleg hiánya - az MNB adatai szerint - a negyedévben 339 millió euró (316 millió dollár) volt, 40 millió euróval kevesebb, mint a múlt év azonos időszakában. A tavalyihoz hasonló nagyságrendű hiány úgy alakult ki, hogy januárban lényegesen nagyobb, februárban és márciusban kisebb lett a deficit, mint egy évvel azelőtt. Magyarország nettó adósságállománya március végén 12 milliárd euró volt, 600 millió euróval több, mint egy évvel korábban
Lassuló növekedést mutatnak az első negyedévi adatok
A gazdasági növekedés szempontjából kiemelten fontos ipari termelés fejlődése veszített lendületéből az első negyedév folyamán - hangsúlyozza a KSH ma közzétett összefoglalójában.