A pénzügyminiszter elmondta: az államháztartás csökkenő hiánya szolgálja a hosszú távon fenntartható gazdasági növekedést, jövőre folytatódnak az idén elkezdett jóléti programok. Az állami kiadások szerkezetével, illetve az adószabályokkal kívánja segíteni a kormány a vállalkozókat. Több pénz jut az oktatásra, az egészségügyre és szociális támogatásokra. A László Csaba által ismertetett főbb számok szerint a központi költségvetés hiánya 569 milliárd forint lesz, a bevételek nagyobb mértékben nőnek majd, mint a kiadások.
Az államháztartás konszolidált egyenlege mínusz 840,4 milliárd forint lesz, a GDP 4,5 százaléka, a konszolidált bruttó bevételek összege 7966,8 milliárd forint, a kiadásoké 8807,2 milliárd forint. A GDP az idei 3,5-4 százalékos növekedés után jövőre 4-4,5 százalékkal nő, a fogyasztói árak növekedése az idei éves átlagos 5,5 százalékról 5 százalékra mérséklődik úgy, hogy 2003 végére 4,5 százalékra csökken. Az államháztartás GDP-arányos hiánya az idei 8,7-ről 4,5 százalékra mérséklődik az uniós elvárásoknak megfelelő számítási rendszer alapján.
László Csaba szavai szerint takarékos költségvetés készült, de az nem tartalmaz lakossági megszorításokat, mivel a 2002-es egyszeri kiadások nem ismétlődnek meg, és ez önmagában 520 milliárd forint megtakarítást tesz lehetővé. A pénzügyminiszter a tájékoztatón elmondta, a jövő évi költségvetés tartalmazza a jóléti intézkedések fedezetét. Összességében a gyermek- és családtámogatásokra fordítható összeg 12,5 százalékkal nő, ami reálértéken is jelentős, 7,5 százalékos emelkedést jelent - hangsúlyozta László Csaba.
Az idén eldöntött közalkalmazotti béremelésen túl július 1-jétől a törvénynek megfelelően nőnek a köztisztviselői bérek, a bírák és ügyészek bérei 25-25 százalékkal emelkednek jövő július 1-jén, illetve november 1-jén. A béremeléshez szükséges kiadási többlet összesen 390 milliárd forint. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a nyugdíjak 8,4 százalékkal emelkednek 2003-ban, és a 13. havi nyugdíj 2006-ig történő bevezetésének első lépése is megtörténik jövőre.
László Csaba a költségvetés prioritásairól
A jövő évi költségvetés főbb prioritásai a kormányprogramban, az első és a második száznapos programban foglaltak, illetve a nyáron elfogadott gazdaságpolitikai program célkitűzései - hangsúlyozta László Csaba.