Rupert Murdoch, a világ egyik legnagyobb médiamogulja tegnap amerikai újságíróknak úgy fogalmazott: "Mindannyian önhittek voltunk, amikor lebecsültük az internetet, és azoknak a változásoknak a jelentőségét, amit használatának terjedése a nyomtatott sajtóra tett. A kilencvenes évek végének izgalmai után nem törődtünk többet az úgynevezett 'digitális forradalommal', csak csöndesen reménykedtünk, ez is lecseng egyszer. Tévedtünk. Most már loholnunk kell a fejlődés után, és igyekezni megragadni a benne rejlő lehetőségeket."
Murdoch a News Corporation elnökeként most tervezi a globális média-vállalatcsoport internet-stratégiáját. A dotkom válság idején a News Corporation is komoly összegeket veszített, így a stratégia kidolgozását megelőzően az Internet tabutémának számított cégen belül - egészen az elmúlt időkig, amikor lapjaik (többek között a New York Post, a The Times és a The Sun) csökkenő példányszáma és a hirdetők online médiumok felé áramlása már egyértelmű veszélyt jelentett működésükre.
"A nyomtatott újságoknak meg kell találniuk a módját, hogy elérjék a fiatalokat, akik a híreket már gyökeresen más módon szerzik be" - fogalmazott Murdoch. "Ők már nem igényelnek intellektuális isten-figurákat, akik megmondják nekik, mi a fontos, és mi nem. Ha ezt nem vesszük tudomásul, a nyomtatott újságírás rövidesen a 'futottak még' kategóriába kerül."
A legtöbb újságnak ugyan van weboldala, de a médiamogul véleménye szerint ezek nem sokat érnek, ha a lapoknak csupán lagymatag utánzatai. Ezeknek az oldalaknak nem közvetíteni kell, hanem önállóan megállni a helyüket, akár egy olyan hírportálnak, mint amit a Google vagy a Yahoo működtet. A hírek közé lehet például blogokat szúrni, és fontos a cikkek mellé videókat linkelni. "Dollármilliárdokat költünk internetes hír-, sport- és szórakoztató programok fejlesztésére" - hangsúlyozta a Murdoch.
Menedzsment Fórum
Leáldozóban a nyomtatott újságok kora
Rupert Murdoch médiamogul szerint a nyomtatott sajtó saját fennmaradása érdekében többé nem hunyhat szemet az internet növekvő népszerűsége felett, írja az MSNBC.com.