[ajanlo=474][igazitas=left/]Németország a világ legdrágább termelési telephelyei közé sorolható. Tavaly egy munkaóra átlagosan 27,60 eurójába került egy nyugat-németországi munkaadóknak, 38 százalékkal többe a konkurenciaként szóba jöhető országok átlagánál. 2003-ban a különbség még 36 százalékos volt - írja az Institut der deutsche Wirtschaft Köln (IW) tanulmánya. Magasabb munkabérköltséggel, óránként 28,14 euróval csak Dániában kellett számolniuk a munkaadóknak.
Különösen az óránként 12,15 eurót kitevő munkabér utáni terhek jelentenek komoly hátrányt a német vállalatoknak. Ilyen magas költségekkel egyetlen iparosodott országban sem kell számolni. Az erős euró a német vállalatok költséghátrányát csak tovább fokozta, írja az MTI.
Lényegesen kedvezőbb a helyzet a keleti német tartományokban, ahol óránként 17,15 eurós munkadíjjal és járulékos terhekkel kell számolni, ami egyharmadával marad el a nyugat-németországi átlagtól. Németország keleti területein olcsóbb a munkaerő, mint Írországban, az Egyesült Államokban, Japánban vagy Olaszországban, magasabb viszont a spanyolországi, a portugáliai és a görögországi, valamint a kelet-európai uniós tagországok átlagos szintjénél. Az IW számításai szerint Németország nem veheti fel a versenyt például a magyarországi és a csehországi bérköltségekkel, ahol óránként 4,50 euróból ki lehet jönni.
Egy év elején készült finn felmérés szerint a legolcsóbb munkaerő Ukrajnában található, bérköltsége havonta 125 eurónak felel meg. Ennél valamivel magasabb, de ugyancsak alacsony a költség Romániában, Bulgáriában és Oroszországban is. A magasabb bérköltségű országok közt tartják számon Észtországot (626 euró), ahol az elmúlt években a bérek átlagosan 6,4 százalékkal emelkedtek, őt Lettország (390 euró) és Litvánia (460 euró) követi a sorban.
Menedzsment Fórum
Legdrágábbak közt a német bérköltségek
Míg a nyugat-németországi területeken a bérköltségek az egekbe szöktek, keleten feleannyiért is dolgoztathatunk, de még így sem versenyképes az ár a keleti szomszédokkal.