Ez az első alkalom, hogy hivatalos formában is szó esik a kínai pénzintézet részesedésvásárlásáról. Korábban már voltak hírek arról, hogy a Wall Street öt vezető befektetési bankja közül a legkisebb, a Bear Stearns komoly tárgyalásokat folytat több befektetővel húsz százalékos részesedés eladásáról. Akkor is felmerült, hogy a lehetséges befektető egy kínai vagy egy közel-keleti bank lesz.
A Bear Stearns részvényei tíz százalékkal olcsóbbodtak a jelzálogpiaci bonyodalmak nyári nemzetközi elterjedése óta, és 25 százalékkal az év eleje óta. Jelenlegi piaci tőkeértéke 14,2 milliárd dollár. A CITIC Kína hetedik legnagyobb bankja, idén áprilisban vezették be a papírjait a hongkongi tőzsdén, az elsődleges kibocsátásból 5,4 milliárd dollárra tett szert.
A tervezett ügylettel kapcsolatban a kínai bankfelügyelet alelnöke utalt arra, hogy "a kínai pénzintézetek új korszak küszöbére érkeztek, gyorsítani akarják a nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódásukat". Egyebek mellett erre utal az is, hogy egyre-másra jelennek meg a nemzetközi tőkepiacokon a duzzadó valutatartalékoknak köszönhetően hatalmas vagyonnal rendelkező kínai befektetési alapok is.