Magyarország szezonális kiigazítással számolt PMI-értéke a múlt hónapban 50,2 volt az augusztusban mért 51,9 után; így még éppen a termelési érték növekedését és csökkenését elválasztó 50-es határérték felett járt. A cseh mutató 57,3-ról 58,0-ra, a lengyel index 53,8-ról 54,7-re emelkedett, vagyis mindkét ország PMI-mutatója - a magyarországival ellentétben - gyorsuló ipari termelésnövekedésre utalt.
Az adatokat összevető pénteki értékelésükben a Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó piaci elemzői úgy vélekedtek, hogy a PMI-számokból megítélhetően Lengyelország és Csehország, illetve Magyarország feldolgozóipara mind erőteljesebben széttartó növekedési pályán van.
A GS elemzői kiemelték, hogy a magyar gyáripar és a másik két térségi ország feldolgozó szektora közötti, most már folyamatos divergencia fő tényezői a kibocsátás, az új megrendelések, köztük az új exportrendelések, valamint a foglalkoztatás részmutatói.
Csehország és Lengyelország számára "különösen biztató" az olyan, előretekintő részmutatók emelkedése, mint az új megrendelések és a foglalkoztatás, mert ez szilárd második félévi gazdasági növekedésre utal. Magyarország esetében azonban a részmutatók gyengülése lefelé ható kockázatot jelent a második félévi növekedési kilátásokra - vélekedtek pénteki értékelésükben a GS londoni elemzői.
A Goldman Sachs szakértői szerint az új beszerzőmenedzser-indexek összességében arra vallanak, hogy a magyar gazdaság egészének idei teljesítménye valószínűleg elmarad majd a térségtől. A cég jelenleg érvényes előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 1,2 százalékkal nő, Csehországban ugyanakkor 2,1 százalékos, Lengyelországban 3,2 százalékos idei növekedést várnak a Goldman Sachs londoni elemzői.
A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző és előrejelző kutatóintézet pénteki kommentárja szerint a szeptemberi feldolgozóipari PMI-mutatók arra vallanak, hogy a térségben Lengyelország a kilábalás éllovasa, máshol "fogyóban a gőz".
A ház szerint a lengyel mutató részindexei "meglehetősen egészséges kilátásokra" utalnak; az új rendelések állományának 55,9-es indexe 2007 márciusa óta a legmagasabb, és a teljes, 54,7-es feldolgozóipari beszerzőmenedzser-index 13 százalék körüli, éves szintre számolt harmadik negyedévi lengyel ipari termelésnövekedésnek felel meg.
A Capital Economics szerint igaz, hogy a cseh PMI-mutató, amely a múlt hónapban 58,0 pont volt, magasabb a lengyelnél, ám Csehország esetében a gyáripari összesített index és a tényleges kibocsátási adatok közötti kapcsolat az utóbbi időben gyengült. Jóllehet a cseh PMI jelenleg háromévi csúcson van, a cseh ipari termelés éves összevetésben számolt növekedési üteme azonban júliusban - a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint - 5,3 százalékra, félévi mélypontra lassult - áll az elemzésben.
A cég londoni szakértői mindezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy Lengyelország a következő negyedévekben a térségi társállamok előtt jár majd az ipari teljesítmény alapján.
MTI