3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Széttartó folyamat mutatkozik Magyarország, Csehország és Lengyelország feldolgozóipari teljesítményében, a magyar gyáripar kárára - vélekedtek londoni feltörekvő piaci elemzők a három közép-európai EU-tagállam új feldolgozóipari beszerzőmenedzser-indexeinek (PMI) pénteki közzététele után.

Magyarország szezonális kiigazítással számolt PMI-értéke a múlt hónapban 50,2 volt az augusztusban mért 51,9 után; így még éppen a termelési érték növekedését és csökkenését elválasztó 50-es határérték felett járt. A cseh mutató 57,3-ról 58,0-ra, a lengyel index 53,8-ról 54,7-re emelkedett, vagyis mindkét ország PMI-mutatója - a magyarországival ellentétben - gyorsuló ipari termelésnövekedésre utalt.

Az adatokat összevető pénteki értékelésükben a Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó piaci elemzői úgy vélekedtek, hogy a PMI-számokból megítélhetően Lengyelország és Csehország, illetve Magyarország feldolgozóipara mind erőteljesebben széttartó növekedési pályán van.

A GS elemzői kiemelték, hogy a magyar gyáripar és a másik két térségi ország feldolgozó szektora közötti, most már folyamatos divergencia fő tényezői a kibocsátás, az új megrendelések, köztük az új exportrendelések, valamint a foglalkoztatás részmutatói.

Csehország és Lengyelország számára "különösen biztató" az olyan, előretekintő részmutatók emelkedése, mint az új megrendelések és a foglalkoztatás, mert ez szilárd második félévi gazdasági növekedésre utal. Magyarország esetében azonban a részmutatók gyengülése lefelé ható kockázatot jelent a második félévi növekedési kilátásokra - vélekedtek pénteki értékelésükben a GS londoni elemzői.

A Goldman Sachs szakértői szerint az új beszerzőmenedzser-indexek összességében arra vallanak, hogy a magyar gazdaság egészének idei teljesítménye  valószínűleg elmarad majd a térségtől. A cég jelenleg érvényes előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 1,2 százalékkal nő, Csehországban ugyanakkor 2,1 százalékos, Lengyelországban 3,2 százalékos idei növekedést várnak a Goldman Sachs londoni elemzői.

A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző és előrejelző kutatóintézet pénteki kommentárja szerint a szeptemberi feldolgozóipari PMI-mutatók arra vallanak, hogy a térségben Lengyelország a kilábalás éllovasa, máshol "fogyóban a gőz".

A ház szerint a lengyel mutató részindexei "meglehetősen egészséges kilátásokra" utalnak; az új rendelések állományának 55,9-es indexe 2007 márciusa óta a legmagasabb, és a teljes, 54,7-es feldolgozóipari beszerzőmenedzser-index 13 százalék körüli, éves szintre számolt harmadik negyedévi lengyel ipari termelésnövekedésnek felel meg.

A Capital Economics szerint igaz, hogy a cseh PMI-mutató, amely a múlt hónapban 58,0 pont volt, magasabb a lengyelnél, ám Csehország esetében a gyáripari összesített index és a tényleges kibocsátási adatok közötti kapcsolat az utóbbi időben gyengült. Jóllehet a cseh PMI jelenleg háromévi csúcson van, a cseh ipari termelés éves összevetésben számolt növekedési üteme azonban júliusban - a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint - 5,3 százalékra, félévi mélypontra lassult - áll az elemzésben.

A cég londoni szakértői mindezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy Lengyelország a következő negyedévekben a térségi társállamok előtt jár majd az ipari teljesítmény alapján.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!