A Világbank 24 tagú igazgatótanácsa hétfőn elfogadta egy belső vizsgálat eredményét, amely szerint Wolfowitz megsértette a bank etikai szabályait, amikor pozícióját felhasználva járt közben élettársának előmenetele és fizetésemelése ügyében a banknál.
A 63 éves Wolfowitz távozásának mikéntjéről a hét eleje óta folytak az egyeztetések. Az igazgatótanács nyilatkozatban tudatta: elfogadták Wolfowitz közlését, miszerint "erkölcsösen, jóhiszeműen cselekedett, abban a szellemben, hogy az intézmény érdekeit szolgálja".
Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter a hír kapcsán bejelentette, azonnal egyeztetéseket kezd Wolfowitz lehetséges utódáról, hangsúlyozva, hogy meg kell őrizni a hagyományt, amely szerint a Világbank elnöke az amerikai kormány jelöltje. A Világbank társintézményét, a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) szintén hagyományosan európai személyiség vezeti.
A Fehér Ház a néhány hete kipattant etikai botrány után is, szinte az utolsó pillanatig védte Wolfowitzot, aki mindvégig tagadta, hogy vétséget követett volna el. A banki alkalmazottak szövetsége és az európai országok azonban lemondását követelték azon az alapon, hogy viselkedésével aláásta a Világbank hitelét. Wolfowitz döntése mindenesetre megkímélte a Világbank 185 tagországot képviselő igazgatótanácsát attól, hogy szavaznia kellett volna személyéről.
George Bush kelletlenül fogadta a lemondás hírét, mint mondta, szívesebben látta volna, ha Wolfowitz marad az elnök. Egyúttal közölte, hamarosan megnevezi az utódjelöltet - számolt be Tony Fratto fehér házi szóvivő.