3p

A legfrissebb statisztika szerint az idei második negyedévben nemzetgazdasági viszonylatban 3,5 százalékkal drágult a magyar munkaerő költsége. Ez az uniós élvonalba tartozó változásnak számít, ugyanakkor ahogy a többi tagállamban, úgy hazánk esetében is mérséklődött a drágulás üteme.

Az Eurostat hétfőn délelőtt tette közzé a munkaerő költségének változásaira vonatkozó statisztikáját, mely alapján szinte minden tagállamban csökkent a költségemelkedés üteme az idei második negyedévben. Ennek eredményeként az uniós és az eurózónás átlag is jócskán visszaesett: míg az első negyedévben még 2 százalékkal drágult a munkaerő a teljes unióban, addig a második negyedéves adat 0,9 százalékról árulkodik.

Ennél azonban érdekesebb a magyar vonatkozású része a statisztikának, mely bőven átlag feletti változást mutat - nemzetgazdasági szinten és a versenyszférában is egyaránt. Először nézzük a teljes nemzetgazdaságot!

Az uniós statisztika szerint előző év azonos időszakához képest Magyarországon 3,5 százalékkal drágult a munkaerő költsége, ami a tagállamok rangsorában a hatodik legmagasabbnak számít. Az első negyedév egyébként még 5,2 százalékos növekedést eredményezett. A friss adattal egyébként amellett, hogy az Unió élvonalában vagyunk, a visegrádi országokra szűkített listán az élen állunk. Szlovákiában 3,3, Lengyelországban 2 százalékkal, Csehországban pedig csupán 1,5 százalékkal emelkedett a foglalkoztatás költsége. 

A legnagyobb mértékben egyébként Görögországban emelkedett a foglalkoztatás egy munkaórára jutó költsége, 7,7 százalékkal, Lettországban 6,5 és Romániában 6 százalékos volt a drágulás mértéke előző évhez képest.

Ugyanakkor az adatokból készített rangsorunk másik végén áll Szlovénia, ahol a legnagyobb mértékben vált olcsóbbá a munkaerő: 5,9 százalékkal, Cipruson 4,6, Horvátországban pedig 0,6 százalékkal kerül kevesebbe a foglalkoztatás az idei második negyedévben, mint egy évvel korábban.

A versenyszférában egy fokkal rosszabb a helyzet

Ha nem a teljes nemzetgazdaságot nézzük, hanem csak a versenyszférát, akkor itt 3,4 százalékos munkaerőköltség-emelkedést regisztrált az Eurostat az idei második negyedévre, amivel a rangsorban egy hellyel még inkább előrébb vagyunk. Ráadásul ezen a területen az uniós átlagok még alacsonyabbak is, mint a teljes gazdaságok esetében. Az euróövezet és a teljes unió esetében egyaránt 0,9 százalékkal emelkedett egy órányi munkaerő költsége.

A magyar 3,4 százalék a tagállamok körében (egyedül Észtországra vonatkozóan nem közöltek adatot) az ötödik legmagasabbnak számít. Akárcsak a teljes nemzetgazdaságra vonatkozó adat esetében, itt is Görögország áll az élen 9,1 százalékkal, majd Lettország következik 8,1 százalékkal, és a dobogó harmadik fokára jutó Málta esetében jóval alacsonyabb a drágulás mértéke: 4,2 százalék.

A visegrádi országok vonatkozásában Szlovákia áll mögöttünk 2,9 százalékkal, majd Lengyelország következik 1,9 és Csehország 1,6 százalékos munkaerőköltség-emelkedéssel. A rangsor másik végén sincs eltérés a fentebbi listához képest: Szlovéniában 5,7, Cipruson pedig 2,9 százalékkal lett olcsóbb a versenyszférába egy órányi munkaerő.

Az egyes szektorokat nézve egyébként az mondható el, hogy a magyar ipar területén 3,5 százalékos volt a drágulás mértéke, az építőiparban 6,8 százaléka, a szolgáltatói szektorban pedig 3 százalék. Utóbbi kettő esetében a tagállamok viszonylatában ez a negyedik legnagyobb arányú változásnak felel meg.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!