Korábban az állami vagyongazdálkodásért felelős kincstárügyi minisztérium március 31-i határidőt szabott meg az EdF-nek, hogy újabb ajánlatot tegyen az 5 milliárd zloty-ra (1,25 milliárd euró) értékelt vállalat 51 százalékos tulajdonhányadának megvételére. A minisztérium a héten arról tájékoztatott, hogy meghosszabbíthatja ezt a határidőt.
A gazdasági miniszter Pawlak úgy fogalmazott: az Enea egy nagyjából Ausztria méretű területen működik. "Ez olyan lenne, mintha Ausztria eladná energiaiparát egy másik országnak; ezt nehéz elképzelni" - tette hozzá. Elmondta: Lengyelország éppen úgy képes energiavállalatokat üzemeltetni, mint Franciaország.
Varsói források csütörtökön úgy nyilatkoztak a Reuters brit hírügynökségnek, hogy az EdF már el is állt az ügylettől. Az EdF nem kívánt nyilatkozni az ügyben a hírügynökség megkeresésére.
Elemzők szerint a Lengyel Parasztpárt elnöki teendőit is ellátó Pawlak az októberi parlamenti választások fényében tette csütörtöki nyilatkozatát. A pártnak - a közvélemény-kutatások szerint - nehézségeket jelenthet az öt százalékos parlamenti küszöb átlépése.
Csütörtökön a legnagyobb ellenzéki párt vezetője, Jaroslav Kaczynski is támadta a kormányt, amiért az stratégiai fontosságú vállalatokat értékesít külföldieknek.
Az Enea részvénycsomagjának eladása része annak a privatizációs programnak, amelytől a kormány 3,5 milliárd eurónyi bevételt és a költségvetés egyensúlyának helyreállítását reméli.
A társaság részvényeivel 3,4 százalékkal alacsonyabb, 21,20 zloty-s árfolyamon kereskedtek csütörtök délután a varsói értéktőzsdén. Párizsban az EdF papírjai 1 százalékkal estek. A lengyel fizetőeszköz 0,4 százalékkal gyengült a miniszterelnök-helyettes nyilatkozatát követően, mivel a devizapiaci szereplők korábban arra számítottak, hogy az EdF jelentős mennyiségben vásárolhat zloty-t a tranzakció finanszírozásához.
MTI