3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke 51,4 százalék volt júliusban, ami 1,5 százalékponttal kisebb a júniusban mért értéknél és 1,3 százalékponttal kevesebb, mint tavaly júliusban - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 52,9. Az index értéke 0,6 százalékponttal kisebb, mint egy hónappal korábban (53,5). A májusi növekedést kisebb ütemű fejlődés követi, ami az ebben a hónapban induló nyári szezonális hatás következménye. Az idei év első négy hónapjának növekedése elmaradt az előző évitől, de a májusi és júniusi indexek nagyobb fejlődést jeleznek, mint 2003 azonos időszakában.

A júniusi index 1,5 százalékponttal nagyobb, mint a tavalyi (51,4), és meghaladja a felmérés júniusi indexértékeinek átlagát is (52,6). A feldolgozóipar átlagos teljesítménye az első negyedévben még visszaesést mutatott (48,8), de a második negyedév átlagos növekedése (52,6) meghaladja az egy évvel korábban mért értéket (52,5). Emellett az év első félévének növekedése (50,7) továbbra is elmarad a korábbi időszakokra jellemző értékektől (2003 I. félév: 51,5; az előző három év I. félévek átlaga: 52,7).

A kedvezően alakuló részindexek közül ebben a hónapban is kiemelkedik a foglalkoztatási index (54,1), ami a májusban indult növekedés után nagyobb létszámbővülést jelez. Az index további 3,6 százalékponttal javult májusi értékéhez képest, ami annak az eredménye, hogy 5,2 százalékkal nőtt a létszámnövekedést jelző vállalatok aránya. A felmérés részindexeinek többsége kisebb növekedést mutat, mint egy hónappal korábban.

A termelési index májusban 54,2 százalékos növekedést jelez. A kibocsátás, bár csökkenő ütemben, továbbra is növekedést jelez, míg a tavalyi év azonos hónapjára csökkenés volt jellemző (48,2). Visszaesett az új megrendelések növekedési üteme is, az index júniusi értéke: 52,0. Ez 5,2 százalékponttal kisebb ütemű növekedést jelent, mint egy évvel korábban (57,2). Így az első félév átlagos rendelésnövekedési üteme (52,4) továbbra is kisebb, mint a 2003-ban mért (54,2).

Továbbra is töretlen a beszerzési mennyiség (59,0) növekedési üteme. Az index 1,9 százalékponttal nagyobb ütemű növekedést mutat, mint egy hónappal korábban, és a 2003 júniusára jellemző beszerzés-növekedést is meghaladja (54,0). A beszerzések első félévi átlagos növekedése azonos fellendülést jelez, mint egy évvel ezelőtt (52,9). Immár harmadik hónapja csökkenő ütemű növekedést jelez a beszerzési árak indexe (61,0). Az index értéke továbbra is jelentősen nagyobb, mint az elmúlt három év azonos időszakaiban (átlag: 55,8). A válaszadó vállatok ebben a hónapban a finom szesz, a liszt és a nátrium-hidroxid árának csökkenését jelezték.

A szállítási átfutási idő februártól májusig a kiszállítások idejének lelassulását mutatta. Június hónapban ez a tendencia megfordult, és az index gyorsulást jelez (50,6). Az import index (50,4) és az export index (52,6) továbbra is növekedést mutat. A feldolgozóipari ágazatok közül a faipart jellemzi a legnagyobb ütemű növekedés, az ország régióit tekintve, pedig a Nyugat-dunántúli körzetet.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok
Szezonális okok miatt esett vissza a Beszerzési Menedzser Index
Optimizmust sugall a hazai Beszerzési Menedzser Index

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!