4p

Nem kérnek a nagyobbik kormánypárt elvtelen kompromisszumaiból a mai országos sztrájkot megkoronázó esti demonstráció szónokai. Szerintük az egészségügy privatizációja tovább növelik a társadalmi különbségeket.

A Parlament előtti teret teljesen megtöltötték az emberek a Liga Szakszervezetek által szervezett demonstráció kezdetén szerdán, nem sokkal hat óra után. A becslések szerint ötezer ember fejezte ki a kormány tervezett intézkedései kapcsán a nemtetszését, a rendezvény szervezői az MTI tudósítójának azt mondták, hogy 15 ezren voltak a téren.

Az MTI tudósítóinak becslése szerint körülbelül ötezren lehettek a Kossuth téren. A BRFK szóvivője szerdán azt mondta: mintegy három-négyezer ember befogadására alkalmas a Kossuth téri demonstráció helyszíne, ezt a területet a résztvevők meg is töltötték.

Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke, a demonstráció kezdetén az egybegyűltekkel megtapsoltatta a sztrájkolókat, akik az egzisztenciájukat kockáztatva álltak ki a rombolás ellen. A tüntetésről szólva pedig úgy vélte, látszik, hogy az nem politikai demonstráció.

Az egészségügyi biztosítás privatizációjával még jobban kettészakad a társadalom, és ezért "nem engedhetjük, hogy a nemzeti kockázatközösséget felszámolják" - mondta Gaskó István. A szakszervezeti vezető rámutatott arra, hogy van alternatívája a kormány javaslatának, és ennek támogatására hívott fel mindenkit.

Elég az elvtelen kompromisszumokból

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a járuléklevonásokra és a vizitdíjra utalva azt mondta: elegük van abból, hogy reformokra hivatkozva kioktassák őket, s hogy kétszer fizessék meg az egészségügyi ellátást. Véleménye szerint a kormány az üzleti érdekek akaratát hajtja végre. Ezért nem maradt más választás, mint a tiltakozás, a szolidaritás és az összefogás.

Palkovics szerint, a szakszervezeteknek elege van az MSZP elvtelen kompromisszumaiból, és úgy vélte: a profit elve tovább növeli a társadalmi különbségeket. Az elnök követelte a kormánytól az egészségügy átalakítására vonatkozó tervezet visszavonását, és azt, hogy folytassanak társadalmi vitát.

A Liga Szakszervezetek által a Munkástanácsok Országos Szövetségével, a támogató szakszervezetekkel, a szakmai kamarákkal és civil szervezetekkel összefogásban szervezett demonstráció résztvevők által elfogadott kiáltványban azt követelik, hogy "a kormány vonja vissza az egész magyar társadalmat érintő egészségbiztosítás privatizációját tartalmazó törvénytervezetet", továbbá követelik "a tényleges társadalmi egészségbiztosítás" megteremtését is.

A demonstráció résztvevői emellett azt is elvárják a kormánytól, hogy nyújtson be törvénytervezetet a jelenleg hatályos nyugdíjszámítási szabályok fenntartására, és valamennyi egészségre ártalmas munkakörben dolgozónak biztosítsa a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét, valamint folytasson érdemi társadalmi párbeszédet a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeit érintő minden fontos kérdésről.

A kormányszóvivő szerint eredménytelen volt a sztrájk

Elmaradt a szervezők által várt eredménytől a nap folyamán tartott sztrájk, ami mindenhol békésen zajlott, fennakadást nem okozott - mondta Budai Bernadett.

"A mai munkabeszüntetés hatása elmaradt az előre jelzettől, a szervezők által várt eredménytől legalábbis. Az emberek többsége nemcsak ugyanúgy végezte a munkáját, mint máskor, de a sztrájk hatásából lényegében semmit sem érzett" - értékelte a munkabeszüntetést a kormányszóvivő.

Budai Bernadett ismertetése szerint a sztrájkban tízezernél kevesebben vettek részt: a vasúti dolgozók mintegy 3800-an, a pedagógusok 2500-an vettek részt a munkabeszüntetésben, az egészségügyben a sztrájk nem érintette érzékelhetően a betegellátást.

A szóvivő a tárcáknak a sztrájk hatásáról készített gyorsjelentésére hivatkozva azt mondta, a gyógyszertárakban nem volt munkabeszüntetés, a 173683 pedagógusból 2500-an vettek részt a sztrájkban, 6507 oktatási intézmény közül 150-ben volt munkabeszüntetés. A vasúti dolgozók sztrájkban történő részvétele 35 százalékos volt.

A munkabeszüntetés mérete, intenzitása, nemzetgazdasági hatása elmaradt a várttól - értékelte a sztrájkot Budai Bernadett. Az esti demonstráció a kormányszóvivő szerint nem érdekérvényesítés, hanem pártpolitika.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!