3p

Világszerte komoly gondot okoz, hogy az internet hozzáféréssel rendelkező dolgozók munkaidejük egy részében magántermészetű kíváncsiságuk kielégítésére fordítják. A munkaidő megcsonkításából származó veszteségeknél is nagyobbak lehetnek az internet-használat korlátozásából származó károk.

A technológia, az elv, és a szervezeti kultúra hármasból az utóbbi a legfontosabb, hiszen sok helyen a kollégák által küldött vicces e-mailekkel lesz tele postaláda. A Vault.com szerint az alkalmazottak 51 százaléka napi 1-5 személyes (nem munka) levelet, 17 százalékuk 6-10 darabot kap naponta, 7 százalékuk viszont 20 darabot ír egy nap. 90 százaléka az alkalmazottaknak netel szórakozásképpen, negyedük majd egy órát, nyolcból egy pedig több mint 2 órát naponta. A netezőknek felét kapták el már olyankor, amikor "lógott a hálón". Ilyenkor leginkább a híreket olvassák (72%), utazásaikat szervezik (45,2%), vásárolnak (40%), majdnem harmaduk pedig állást keres (!).


A magyar vállalatoknál elsősorban a proxy szerver és a tűzfal beállításaival próbálják befolyásolni a dolgozók internet-használatát. Az internetezést így akár egészében, akár kissé nehézkesen IP cím szerint is le lehet blokkolni. A port letiltása ugyanakkor kijátszható, csak egy kisebb program kell, és máris barangolhatunk egy másik "kapun" keresztül. Biztonsági okokkal indokolva leginkább bankokban szokás a belső intraneten és a bank honlapján kívüli böngészés tiltása. Kisebb engedmény lehet, ha osztályonként egy-egy gép külső kapcsolattal is rendelkezik (ABN Amro Bank). Magyarországon még számos olyan cég akad, ahol csak belső levelezés működik. A másik végletet azok a vállalatok adják, ahol a levelezést akár 200-300 kulcsszó alkalmazásával szűrik. Ilyenkor, ha nemkívánatos a küldemény érkezik, az törlésre kerül vagy visszajut a fogadóhoz. Másik kedvelt korlát a csatolt fájlokban a kiterjesztések engedélyezése vagy tiltása, amely akár a kifele menő levelekre is igaz lehet. Ezzel próbálnak kisebb akadályt képezni a belső adatállomány elvándorlásának. A leveleket "footer"-ral látják el, azon cégek amelyek hangsúlyozni akarják biztonsági rendszerüket (Mol Rt., Raiffeisen Bank, KPMG, MNB).

Sajnos Magyarországon is az internetes forgalom meghatározó százalékban a vállalatok dolgozóira épül, így minden korlátozó intézkedés csökkenti a lehetőségét, hogy a digitális szolgáltatások még inkább fejlődjenek és egyúttal rentábilisak legyenek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!