3p

A cégek pozitív várakozásairól számol be Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) vállalati konjunktúramutatója, amely továbbra is javulást mutat - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az októberi felmérés megállapításait bemutató sajtótájékoztatón, Budapesten.

Az MKIK elnöke hozzátette: a konjunktúramutató ez év októberi plusz 10,4 százalékos értéke a dinamika mérséklődését mutatja az idei áprilisi plusz 14,8 százalékhoz képest, viszont jelentős elmozdulás a tavaly októberi mínusz 9 százalék mélypont után.

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete tizenhárom éve végez félévente vállalati konjunktúra kutatást. Az idén októberben 1.869 cég válaszolt a felmérés kérdéseire, amelynek eredménye bekerül az Európai Kamarák Szövetsége (EuroChambres) vizsgálatába.

Az MKIK elnöke kiemelte: a nagyobb magyar cégek exportvolumene ugyan magas értéket mutat, ám a külpiaci megrendelések esetében bizonytalanságot jeleznek.

Továbbra sincs elmozdulás, és így negatív hatást várnak a cégek az építési beruházásoknál, illetve a jövedelmezőségük alakulása területén, ugyanakkor a gépberuházások várhatóan nőnek, a válság első mélypontján túllépnek.

Parragh László hangsúlyozta, hogy pozitív elmozdulást mutat a munkaerő-kereslet, egyértelműen érzékelhető a munkaerő felvételre törekvés. Felvétellel leginkább a 250 fő felett foglalkoztatók számolnak, többnyire az iparvállalatok, illetve az exportáló cégek jelezték a foglalkoztatás bővítését.

A kamara elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar tulajdonban lévő cégeknél nem csökkent a konjunktúra mutató, bár alacsony értéken van. A többségi külföldi tulajdonú cégek esetében viszont az index 10 százalékponttal esett vissza az exportbizonytalanság miatt.

Megjegyezte: míg korábban többnyire a nagy cégek voltak optimistábban a kilábalást illetően, most náluk tapasztalható elbizonytalanodás. Az építőiparon kívül minden ágazatban erősödő konjunktúra látszik, és megjelent a pozitív várakozás a kereskedelemben is. Kedvező folyamat, hogy emelkedett a kapacitás kihasználtság szintje a cégeknél, de még minden nem éri el a válság előtti szintet.

Az MKIK elnöke rámutatott, hogy a németországi gazdasági folyamatok alakulása befolyásolja a magyar cégek exportját. A német várakozások most pozitívak, ami miatt remélhetően a magyar cégek export elbizonytalanodása rövid távú lesz.

Tóth István János, az MKIK GVI ügyvezető igazgatója szerint Magyarországon a cégek 2013-2014-re érhetik el a válság előtti szintet.

Kérdésre válaszolva Parragh László elmondta, hogy a német cégeket jobban érintette a válság az erősebb exportorientáltságuk miatt, de mivel belső fogyasztásuk megőrzésére építve programokat indítottak, ezért a visszaesést tompítani tudták. Ezzel szemben Magyarországon a belső fogyasztás jelentősen visszaesett, a magyar gazdaságpolitika az elmúlt években a belső fogyasztást nem vette figyelembe a gazdaságélénkítésnél. Az MKIK elnöke szerint a gazdaságfilozófiai váltás a jövő évi adózásban, költségvetésben átrendezi a jövedelmeket, a középosztályt erősíti. Az adótörvények változása jövőre belső fogyasztásnövekedést, megtakarítást, egészséges folyamatokat fog generálni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!