A lakosságnak szánt villamosenergia árát azonban az aukció eredménye közvetlenül nem érinti. A háztartások ellátására az MVM más szerződéseken keresztül adja el az áramot a szolgáltatók helyére álló egyetemes szolgáltatóknak. Ennél a vevőkörnél a MEH korábbi jelzése szerint a villanyszámla tíz százalék alatti mértékben nőhet jövőre.
Az MVM is túlzásnak tartja az ennél jóval nagyobb drágulást sejtető előrejelzéseket. Az egyetemes szolgáltatásban részesülő háztartási fogyasztóknál hatósági árellenőrzés lesz, melynek során az egyetemesek beszerzési költségeik alapján tesznek javaslatot a fogyasztói árakra, amelyeket a hatóság jóváhagy vagy nem. Alkalmazni azokat csak a jóváhagyást követően lehet.
Az aukción kialakult 17,6 forintos átlagár tehát nem a lakossági, hanem a versenypiaci árak számára meghatározó, s ott is csak az árak alapja lesz. A MEH egyébként túl magasnak ítélte az aukciós átlagár árréstartalmát, mondván, az jóval nagyobb a mostani közüzeminél, holott a nagykereskedelmi árrésnek fajlagosan kisebb költségre kell fedezetet nyújtania, írja a Világgazdaság.