A multinacionális áruházláncok közül többen is szakítottak korábbi partnereikkel, és saját, néha gigantikus raktárbázisokat hoztak létre, írja a Napi Gazdaság.
Annak ellenére, hogy a kiskereskedelmi láncok piacán több konkurens lánc is együtt intézi beszerzéseit - erre hozták létre a Metro és Spar közös vállalkozását, a Metspát, valamint a Cora, Match és Profi üzleteket összekötő Proverát -, a logisztikai tevékenységet igyekszik minden érintett maga intézni.
A Tesco nemrég adta át Gyálon felépült frissáru-központját, az Auchan pedig egy évvel korábban tette meg ugyanazt. A CBA a közeljövőben Alsónémediben rendezi be főhadiszállását, innen kívánja intézni az élelmiszerüzletek ellátását.
Ha a termelők csak egy raktárba szállítanak, ahonnan a kiszállítást a kiskereskedők intézik, akkor az utóbbiak alacsonyabb árat fizetnek, a szállítási költségek leszorítását pedig saját maguk könnyebben elérhetik. Minél nagyobb az áru forgási sebessége, annál gazdaságosabban működtethető a logisztikai központ.
A körülbelül 130 üzletet ellátó Metspa bruttó forgalma 2003-ban 409 milliárd forint volt. A Tesco önálló logisztikai rendszere valamivel több mint 60 szupermarketet szolgál ki, a cég bruttó forgalma 354 milliárd forint volt tavaly. Az Auchan üllői raktárközpontjából nyolc hipermarketet látnak el, a cég bruttó forgalma tavaly 155 milliárd forint volt.
Némely cég logisztikai kapacitása akkora, hogy akár egy konkurens vállalkozás igényeit is képes lenne kielégíteni, ám ilyenre még nem volt példa, derül ki a Napi Gazdaság összeállításából.
Maguk látják el boltjaikat a multi üzletláncok
A multinacionális élelmiszer-áruházláncok közül többen is szakítottak korábbi partnereikkel, és saját, néha gigantikus nagyságú raktárbázisokat hoztak létre, számol be a Napi Gazdaság.