5p

Komoly húzónevekkel indul a Day One Capital kockázati tőkealap, hiszen a cég elnöke Straub Elek több mint tíz évig volt a Magyar Telekom vezére, míg Kákosy Csaba vezérigazgató egykor gazdasági miniszter volt. A vállalat szerdai bemutatkozó sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy elsősorban technológiai cégekbe fektetnének, melyek egyedi ötletekkel rendelkeznek komoly növekedési potenciál mellett. Mfor.hu-tudósítás.

Öt-tíz cégbe fektetne be a közeljövőben a Day One Capital kockázati alapkezelő, jellemzően 20-80 millió forintos összeget szánnának egy-egy vállalatra - hangzott el a cég szerdai bemutatkozó sajtótájékoztatóján. Az alapítók első körben 80 millió forintot adtak össze, azonban abban bíznak, hogy az első alap legalább 400 milliós tőkét fog kezelni.

Itthon még gyerekcipőben jár

Európában és Amerikában a kockázati tőke már egy elismert befektetési forma, mivel ezzel a módszerrel a cég indulásakor tudnak befektetni, amivel sokkal nagyobb a potenciál, mint amikor már tőzsdére megy a cég - emelte ki Nagy Bertalan, az Equilor szakembere. A Day One Capital a tervek szerint olyan induló cégekbe fektetne be, melyekben részvényesek, befektetők és szakmai partnerek is lesznek.

"A kockázati tőkealapoknál nem az a lényeg, hogy osztalék formájában minél előbb profitot vegyenek ki, hanem az, hogy a kiválasztott cégek minél nagyobb növekedésre legyenek képesek. A kis cégeknél gyakran az szokott a probléma lenni, hogy van egy jó ötlet, amit a gyakorlatban nehezen tudnak megvalósítani, hiszen korábban soha nem foglalkoztak például marketinggel vagy piackutatással" - hangsúlyozta Nagy Bertalan.

"Mi majdnem egy éves előkészítő munka után jutottunk el oda, hogy most megkezdjük a működést. Folyamatban van az első alap indulása, remélhetőleg napokon belül megkapjuk az ehhez szükséges PSZÁF-engedélyt" - emelte ki Straub Elek, a Day One Capital elnöke, aki 1995 és 2006 között a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója volt.

A tervek szerint az első alap 80 millió forinttal indul, amit a négy alapító adott össze. A hatéves, zártvégű alap a tervek szerint legalább 400 millió forintot fog kezelni. Ebből nagyságrendileg 5-10 cégben fektetnének be jellemzően 20-80 millió forint közötti összeget - hangzott el a menedzsment részéről. Az utolsó negyedévben már szeretne befektetéseket eszközölni az alapkezelő.

Keresik a cégeket

A Day One Capital két irányban keres kapcsolatokat: egyrészt olyan befektetőket, akik csatlakoznak hozzájuk, másrészt pedig befektetésre váró cégeket keresnek. "Elsősorban olyan befektetőket keresünk, akik magasabb hozam mellett hajlandók induló vállalkozásba fektetni, akik az idejükkel, munkájukkal hozzá tudnak járulni egy-egy vállalkozás sikeréhez" - mondta Straub Elek a sajtótájékoztatón.

A kockázati tőkealap a tervek szerint öt-tíz cégbe fektetne be a következő időszakban, a kiválasztáskor elsősorban az ötletet és a növekedési potenciált vizsgálják. "Bármennyire is beleszeretünk egy-egy ötletbe, sokszor fájó szívvel el kell vetni azt, mert nincs benne kiemelkedő növekedési potenciál. Fontos megvizsgálni, hogy az ötletek, a termékek milyen módon lesznek piacra vihetők" - emelte ki Simó György, a Day One Capital ügyvezető partnere, aki korábban a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese volt.

A befektetések kiválasztásakor a legfontosabb szampont a csapat, mely még az ötletnél is fontosabb. "Ezen a menedzsment felkészültségét, hozzáállását értjük. Jellemzően nem magányos cégvezetőket, hanem két-háromfős csapatokat keresünk, ahol a technológiai tudás és a szervezőkészség már megvan" - hangsúlyozta Simó. A szakember szerint fontos, hogy szót tudjanak érteni az alapítókkal, hiszen már az elején meg kell állapodni arról, hogyan fognak majd később kiszállni a befektetésből. "Fontos, hogy a csapat sokat dolgozzon, hiszen mi a tőkénket, ők pedig az idejüket és az energiájukat kockáztatják" - tette hozzá a Day One ügyvezető partnere.

Simó György szerint a kockázati tőke igazi művészete a kilépés, kulcsfontosságú, hogy már az elején kialakuljon egy párbeszéd ezzel kapcsolatban. A kockázati tőkealap azért lép be, hogy egy szabályozott idő után kilépjen, ami a befektetés sikerét igazolja - emelte ki.

Vannak példák jó magyar ötletekre

A Day One Capital alapvetően technológiai iparágakban gondolkodik, például online vállalkozásokba, biotechnológiai vagy energiahatékonysággal foglalkozó cégekbe fektetne az alap. "Mi nem gondoljuk, hogy újabb technológiai buborék van kialakulóban. Ugyan jelentős a dinamika, de sok a különbség a 2000-es évek elejéhez képest, hiszen ma már legalább öt-hat régió rendelkezik jelentős internetpenetrációval" - szögezte le Simó György.

A szakember szerint vannak pozitív magyar tapasztalatok, hiszen Magyarországról indult például a LogMeIn, melynek részvényeivel ma már az amerikai tőzsdén kereskednek, vagy a Házipatika.com, melyet később a Sanoma vásárolt fel. A fenti két vállalat mellett a Prezit emelte ki Simó, mint az elmúlt évek magyar sikertörténetét, hiszen a cég ma már több mint hárommillió felhasználóval rendelkezik.

A Day One Capital számára fontos, hogy személyesen vegyen majd részt a cégek irányításában, az elmúlt hónapokban nagyjából 30 céggel kerültek már kapcsolatba, de a végleges befektetési döntésekhez több száz céget is megvizsgálhatnak - emelte ki Kákosy Csaba vezérigazgató.

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!