Montenegró ma elsősorban a minél több külföldi működő tőkében látja a siker zálogát. Ennek érdekében igen kedvező szabályozási környezetet teremtettek: ez átlagosan 7 százalékos forgalmi adót, 9 százalékos társasági és jövedelemadó-kulcsot jelent - mondta a Napi Gazdaság által rendezett konferencián Branimir Gvozdenovic gazdaságfejlesztési miniszter. A vállalkozásbarát gazdasági környezetet jelzi, hogy a cégalapítás adminisztrációs költsége mindösszesen egy euró.
Az országba érkező FDI 2002 óta dinamikusan nő, és a jobb beruházási lehetőségekért való versenyben Magyarország első helyen áll: a 2001-2005-ös időszak összes tőkeáramlásának 27 százaléka innen érkezett. Elsőként a Crnogorski Telekomot felvásárló Magyar Telekom fektetett be. A cég mind a vezetékes, mind a mobil- és internetszektorban piacvezető, és jelenleg már a csúcstechnológiák (3G, IPTV) kiépítése zajlik. A legnagyobb montenegrói kereskedelmi bank, a Crnagorska Komercijalna Banka pedig az OTP többségi tulajdonában van.
A jövőben a montenegrói kormány az infrastruktúra fejlesztésében is számít a külföldi tőkére: főként út- és vasútfejlesztésre van égető szükség. Ha a fejlesztések megvalósulnak, a bari kikötő a magyar exportőrök számára is megfontolandó alternatíva lehet Fiume és Koper helyett. Külföldi tőke bevonásával tervezik megvalósítani több vízierőmű építését is, de még jelentős privatizációk is hátra vannak: ilyennek számít a Montenegro Airlines vagy az állami villamos művek eladása - írja a Napi Gazdaság.