Constantinescu kifejtette: Románia jó befektetési célpont, különösen a magyar üzletemberek számára, hiszen ők jóval könnyebben értik meg az üzleti valóságot és találnak barátságos környezetre Romániában, mint a más országokból érkezettek.
A politikus szerint ez nem mindig volt így: Románia egy hatéves, egészséges növekedési perióduson van túl, ami - állítása szerint - annak is volt köszönhető, hogy elnöksége idején meghozták az akkor elkerülhetetlen kemény gazdasági intézkedéseket.
|
"A probléma számunkra most az, hogy - amint ezt az Európai Unió is megfogalmazta - az igazságszolgáltatás és adminisztráció teljes megújítása nem megy végbe" - mondta. "Rendelkezésre állnak ugyan a törvénykezés európai mértékkel mérve is megfelelő keretei, az igazságszolgáltatásban és a kormányhivatalokban dolgozó emberek szemléletét azonban még nem sikerült megújítani. Ennek meg kell történnie, mert csak ekkor tudnak majd az intézmények valóban működni" - tette hozzá.
Az mfor.hu azon kérdésére, miszerint Romániában a befektetések kellő védelmet élveznek-e, Constantinescu elmondta: elnöksége idején erre nem tudott volna egyértelmű választ adni. "Nem volt könnyű például elfogadtatni, hogy a befektetők földeket vehessenek. Most azonban már elmondhatjuk, hogy hazánk átvette az európai szabályozásokat, végrehajtotta az alkotmány megfelelő módosításait" - magyarázta.
|
Hozzátette: elnöksége alatt is szorgalmazta a magyar-román gazdasági együttműködést. Számos projektben igyekeztek feltárni a közös fejlesztési lehetőségek területeit, elsősorban a gáz- és olajipar tartozott ide.
Constantinescu regnálása alatt javasolta, hogy ne csak Kolozsváron nyisson Magyarország főkonzulátust, hanem Constancában is. Úgy véli ugyanis, hogy Románia kapu a Fekete- és a Kaszpi-tenger, valamint Közép-Ázsia felé, ezért a város fontos gazdasági központ.
|
Bár a politikus a turizmus terén csak korlátozott együttműködési lehetőségeket lát, az informatika, amely Románia nemzeti össztermékének 8 százalékát adja, viszont kitűnő terepe lehet a magyar-román üzleti kapcsolatok fejlesztésének.
"Románia mezőgazdasági szempontból is gazdag természeti erőforrásokban, de nagy szüksége lenne azokra az üzleti ismeretekre és szakmai tudásra, amelyet a magyar mezőgazdák az utóbbi évtizedekben felhalmoztak" - fejezte be a Menedzsment Fórumnak adott nyilatkozatát Emil Constantinescu, Románia volt elnöke.
Menedzsment Fórum