4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A romániai Tusnádfürőn vasárnap megnyitotta kapuit a tizenhatodik alkalommal megrendezett Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor. Az esemény megnyitóján felszólalt Emil Constantinescu is, aki 1996-tól 2000-ig volt Románia elnöke. A politikust az mfor.hu tudósítója a romániai befektetési lehetőségekről kérdezte.

Constantinescu kifejtette: Románia jó befektetési célpont, különösen a magyar üzletemberek számára, hiszen ők jóval könnyebben értik meg az üzleti valóságot és találnak barátságos környezetre Romániában, mint a más országokból érkezettek.

A politikus szerint ez nem mindig volt így: Románia egy hatéves, egészséges növekedési perióduson van túl, ami - állítása szerint - annak is volt köszönhető, hogy elnöksége idején meghozták az akkor elkerülhetetlen kemény gazdasági intézkedéseket.


A Romániába legtöbbet befektető cégek (millió dollárban, 2003)*
1. Ispat Sidex 554,16 (LNM Holdings - Holland Antillák)
2. Rompetrol 339,16 (OMV - Hollandia)
3. Mobifon 321,72 (Mobifon Holding - Hollandia)
4. Automobile Dacia 235,94 (Renault - Franciaország)
5. Raiffeisen Bank 171,74 (Raiffeisen International - Ausztria)
6. Daewoo 156,12 (Daewoo Automobile Motor Company -Dél-Korea)
7. Colgate Palmolive 132,99 (Colgate Palmolive - USA)
8. RomTelecom SA 104,13 (Ote International - Görögország)
9. Rafo 103,95 (Canyon Services - Nagy-Britannia)
10. Orange 103,31 (Orange SA - Franciaország)
Forrás: Román Kereskedelmi Cégbejegyzési Hivatal



"A probléma számunkra most az, hogy - amint ezt az Európai Unió is megfogalmazta - az igazságszolgáltatás és adminisztráció teljes megújítása nem megy végbe" - mondta. "Rendelkezésre állnak ugyan a törvénykezés európai mértékkel mérve is megfelelő keretei, az igazságszolgáltatásban és a kormányhivatalokban dolgozó emberek szemléletét azonban még nem sikerült megújítani. Ennek meg kell történnie, mert csak ekkor tudnak majd az intézmények valóban működni" - tette hozzá.

Az mfor.hu azon kérdésére, miszerint Romániában a befektetések kellő védelmet élveznek-e, Constantinescu elmondta: elnöksége idején erre nem tudott volna egyértelmű választ adni. "Nem volt könnyű például elfogadtatni, hogy a befektetők földeket vehessenek. Most azonban már elmondhatjuk, hogy hazánk átvette az európai szabályozásokat, végrehajtotta az alkotmány megfelelő módosításait" - magyarázta.


Romániába legtöbbet befektető országok, 2003*
1. Hollandia
2. Franciaország
3. Németország
4. USA
5. Olaszország
6. Holland Antillák
7. Ausztria
8. Ciprus
9. Törökország
10. Nagy-Britannia
Forrás: Román Kereskedelmi Cégbejegyzési Hivatal



Hozzátette: elnöksége alatt is szorgalmazta a magyar-román gazdasági együttműködést. Számos projektben igyekeztek feltárni a közös fejlesztési lehetőségek területeit, elsősorban a gáz- és olajipar tartozott ide.

Constantinescu regnálása alatt javasolta, hogy ne csak Kolozsváron nyisson Magyarország főkonzulátust, hanem Constancában is. Úgy véli ugyanis, hogy Románia kapu a Fekete- és a Kaszpi-tenger, valamint Közép-Ázsia felé, ezért a város fontos gazdasági központ.


Tőkebefektetések Magyarországról
Románia egyre vonzóbb cél-pont a magyarországi cégek-nek: csak 2005 első három hónapjában 5000 magyar be-fektető jegyezte be vállalko-zását a szomszédos ország-ban. A romániai magyar be-fektetések év végére várható-an elérik a két milliárd eurót, s 60 százalékos növekedést mutatnak a tavalyi adatokhoz képest - olvasható a Gandul című portálon. A közelmúltban az OTP és a TriGranit is beje-lentette, hogy érdeklődik Ro-mánia iránt.



Bár a politikus a turizmus terén csak korlátozott együttműködési lehetőségeket lát, az informatika, amely Románia nemzeti össztermékének 8 százalékát adja, viszont kitűnő terepe lehet a magyar-román üzleti kapcsolatok fejlesztésének.

"Románia mezőgazdasági szempontból is gazdag természeti erőforrásokban, de nagy szüksége lenne azokra az üzleti ismeretekre és szakmai tudásra, amelyet a magyar mezőgazdák az utóbbi évtizedekben felhalmoztak" - fejezte be a Menedzsment Fórumnak adott nyilatkozatát Emil Constantinescu, Románia volt elnöke.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!