3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Úgy látszik, ha lassan is, de véglegesen megszűnik az a sok szakember által bírált anomália a munkaerőpiacon, amely során jobban megérte a munkavállalóknak a közszférában elhelyezkedni, mint a privátban.

A KSH kedden publikált adatai szerint a 2010 novemberében a magánszférában kifizetett bónuszok miatt 220 ezer forintra ugrott az átlagos bruttó bér, míg a közszférában dolgozók átlagban mindössze 201 ezer forintot vihettek haza. Előbbi 1,6 százalékos növekedést, utóbbi – az alacsony keresetű közfoglalkoztatottak számának emelkedése miatt - 7,8 százalékos csökkenést jelent 2009 novemberéhez képest. Így a versenyszféra bérelőnye 19 ezer forintra ugrott és bár idén áprilisban ennél nagyobb különbség is volt (az állami szférában márciusban fizették ki a 2009-es 13. havi bérek felét, ami torzította a számokat), a tendencia egyértelmű. Vagyis, a 2002-es száznapos programoknak, illetve az azt követő hat év nagyon laza költségvetési politikájának köszönhetően  kialakult munkaerőpiaci anomáliának, mely alapján - csak a béreket figyelembe véve - jobban megérte a közszférában dolgozni, úgy tűnik végleg vége.

A versenyszférában az elmúlt két évben kialakult bérelőny mind a szellemi, mind a fizikai munkavállalók körében egyértelműen látszik. 2010 novemberében egy fizikai munkás átlagosan 152,8 ezer forintot keresett a versenyszférában, míg a közszférában alkalmazott társai mindössze 121,2 ezer forintot. Ilyen mértékű különbségre eddig nem volt példa.

A diplomások körében is hasonlóan alakulnak a folyamatok, csak lényegesen nagyobb különbségek mentén. Igaz ugyan, hogy a tavaly novemberi 97,2 ezer forintos bruttó különbségre már 2010 áprilisában (111,2 ezer forint) és 2009 decemberében is volt példa (100,7 ezer forint), de a tendencia itt is egyértelmű.


A legjobban fizető gazdasági ág egyébként tavaly novemberben is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (bruttó 433 700 forint), ezt az információ és kommunikáció (368 700 forint), valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás (358 200 forint) követte. A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (122 600 forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (140 900 forint) ágakban dolgozók kerestek.

A privát szektorra jellemző idén kialakult átlagos 3,8 százalékos bruttó bérnövekedés mellett jó hír, hogy novemberben tovább nőtt az alkalmazásban állók száma. Az 5 főnél több embert alkalmazó cégek az év utolsó előtti hónapjában az előző évekre jellemző visszaesés helyett minimálisan tovább tudták növelni alkalmazottaik létszámát és már 1854,1 ezer embernek adnak munkát. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor 774,1 ezer főre csökkent a közszférában dolgozók létszáma, így a legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók létszáma 2 733,6 ezerre csökkent tavaly novemberben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!